AMD traci, NVIDIA zyskuje udziały w rynku kart graficznych

 AMD traci, NVIDIA zyskuje udziały w rynku kart graficznych

Mamy kolejny kwartał tego roku za nami, zaczynają więc pojawiać się w coraz większych ilościach dane podsumowujące ten okres. Wśród wszelkich statystyk, jeden rynek jest szczególnie interesujący - mianowicie rynek kart graficznych. W związku z nieustannie pogarszającą się sytuacją na rynku PC, kurczy się również rynek kart graficznych partnerów AIB, takich jak MSI, ASUS czy Gigabyte. Wraz ze spadającą popularnością wydobycia kryptowalut, sytuacja nie wygląda zbyt różowo dla producentów kart graficznych. Mimo to NVIDIA wciąż zwiększa swoje udziały rynkowe, a wartość wprowadzonych na rynek kart partnerów AIB wynosi 3,2 miliarda dolarów USD. Porównując wyniki rok do roku, ilość dostaw kart graficznych AIB spadła o 5,7 procenta, podczas gdy (pomimo i tak kiepskiej sytuacji) rynek sprzętu komputerowego wzrósł o 8,8 procenta, co dobitnie wskazuje na kurczący się rynek kryptowalut.

NVIDIA szybko odrobiła straty z drugiego kwartału i będzie kontynuować ekspansję na rynku dzięki nowym kartom RTX.

W drugim kwartale udziały rynkowe NVIDII, jako dostawcy układów do samodzielnych kart graficznych nieco spadły względem pierwszego kwartału, jednakże teraz "zieloni" odrobili straty. Ich udział w rynku GPU wzrósł o 4% względem ubiegłego okresu, co jest całkiem sporą wartością. Obecnie NVIDIA kontroluje 69,1 procenta nowych dostaw GPU, poprzednio utrzymując wynik na poziomie 65,1 procenta. Wartości te z pewnością jeszcze wzrosną wraz z premierą sklepową nowych kart graficznych z architekturą Turning. Nowe RTX'y bez wątpienia napędzą sprzedaż, jednakże starsze Pascale również będą tutaj pomocne, zwłaszcza że spodziewać się można obniżek cen, jak tylko nowości trafią na półki sklepowe.

Sytuacja AMD nie przedstawia się już tak korzystnie. Firma co prawda posiada silnych przedstawicieli średniej półki cenowej, jednakże brak jest kart z kategorii high-end. Polarisy się starzeją, a Vega nie jest zbyt konkurencyjna. Wszystko to doprowadziło do spadku w udziałach rynkowych, mimo to AMD wciąż jest 4 procent wyżej porównując rok do roku. W tym przypadku można sądzić, że przepaść między AMD a NVIDIĄ się pogłębi w kolejnym kwartale, zwłaszcza że AMD nie planuje póki co żadnych premier kluczowych produktów. Sytuacja powinna się jednak ponownie zmienić wraz z przyszłoroczną premierą NAVI. Jeśli RTX'y okażą się sukcesem, to mamy nadzieję, że AMD szybko odpowie swoimi produktami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD traci, NVIDIA zyskuje udziały w rynku kart graficznych

 0