AMD planuje wprowadzić na rynek procesory Ryzen serii 9000 pod koniec lipca, ale to nie jedyne nowości od producenta chipów w tym roku.
W drugiej połowie 2024 roku zadebiutuje również nowa generacja procesorów serwerowych Epyc, opartych na najnowszej mikroarchitekturze „Zen 5”. Te potężne układy mają cechować się wyższą wydajnością na zegar i większą liczbą rdzeni, z modelami obsługującymi do 192 rdzeni i 384 wątków. Procesory Epyc, znane pod nazwą kodową „Turin”, przyniosą kluczowe zmiany w architekturze Zen 5, która została przeprojektowana, aby zwiększyć przepustowość danych i poprawić wydajność. Zen 5 obiecuje do 16% lepszą wydajność instrukcji na zegar (IPC) w porównaniu do Zen 4. Dodatkowo, ulepszona jednostka zmiennoprzecinkowa (FPU) z sześcioma potokami pozwala na szybsze operacje, co jest szczególnie ważne w intensywnych obliczeniowo obciążeniach serwerowych. ednostka FPU w Zen 5 składa się teraz z sześciu potoków, które mogą wykonać operację dodawania zmiennoprzecinkowego (FADD) w zaledwie dwóch cyklach zegara. Jednostka FPU zaprojektowana dla Zen 5 ma również pełne wsparcie dla AVX-512, z nowymi instrukcjami dodanymi w celu zwiększenia wsparcia w porównaniu z jednostkami FPU używanymi w procesorach Zen 4.
Nadchodzące stacje robocze i serwery Epyc firmy AMD „Turin” będą obsługiwać aż 384 wątki i będą bardziej energooszczędne niż kiedykolwiek.
Nowe procesory Epyc będą również wyposażone w wersję Zen 5c, która umożliwia zmieszczenie większej liczby rdzeni na tej samej powierzchni, podobnie jak było w przypadku Zen 4c. Dzięki temu możliwe będzie upchnięcie aż 192 rdzeni. Każdy rdzeń będzie obsługiwał jednoczesną wielowątkowość (SMT), umożliwiając do 384 wątków.
AMD zapowiada również, że nowe procesory Zen 5 będą działać w niższych temperaturach i zużywać mniej energii, co jest szczególnie korzystne dla rynku serwerów, gdzie koszty chłodzenia i zużycia energii są znaczące. Procesory będą zbudowane w technologii chipletów, łączącej wiele oddzielnych układów scalonych w jeden moduł. Nowe procesory Epyc będą produkowane w procesie 3-nanometrowym (nm) TSMC, co zapewnia większą efektywność energetyczną. Podstawowymi elementami tej konstrukcji są złożone układy rdzeni (CCD), a każdy CCD zazwyczaj zawiera osiem rdzeni, chociaż może się to różnić w przypadku CCD Zen 5c. CCD mają wspólną centralną matrycę I/O zbudowaną w procesie 4 nm TSMC.
Nowa generacja procesorów AMD Epyc będzie również wspierać funkcję „Confidential AI”, choć szczegóły na ten temat nie są jeszcze w pełni znane. Oczekuje się, że nowe procesory przyniosą znaczne korzyści zarówno w zakresie wydajności, jak i efektywności energetycznej, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla rynku serwerów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Turin zaoferują aż 384 wątki i będą bardziej energooszczędne niż kiedykolwiek