AMD twierdzi, że podpuścili NVIDIĘ fałszywymi cenami RX 5700 XT i RX 5700

AMD twierdzi, że podpuścili NVIDIĘ fałszywymi cenami RX 5700 XT i RX 5700

Pojawienie się na rynku kart graficznych RX 5700 (XT) sprawiło, że AMD ma całkiem atrakcyjne GPU w sprzedaży. Przynajmniej z punktu widzenia ekonomicznego. Opłacalność jeszcze bardziej wzrosła, gdy niespodziewanie AMD obniżyło ceny i to jeszcze przed premierą nowych układów. Producent przedstawił sugerowane ceny podczas targów E3, jednak jak się okazuje, AMD rzekomo wszystko ukartowało, gdyż spodziewali się kontrataku NVIDII i chcieli podpuścić "zielonych", mając w rękawie możliwość dalszego zbijania cen. Scott Herkelman z AMD przyznał, że to wszystko było zagrywką przeciw temu, czego "spodziewaliśmy się po konkurencji".

AMD oznajmiło, że podane na E3 pierwsze ceny RX 5700 XT i RX 5700 były fałszywe i był to element rozgrywki z konkurencją.

"Podjęliśmy odpowiednie kroki, by nie tylko umniejszyć ich serię Super, ale również przystopować 2060 i 2070. Ponieważ wiedzieliśmy, że mają mniejsze sukcesy i chcieliśmy ich podwójnie załatwić. Rozpoczęliśmy analizę różnych scenariuszy konkurowania... Ich [NVIDII] rozmiar rdzenia jest całkiem duży i wiedzieliśmy na co prawdopodobnie mogą sobie pozwolić w kwestii marginesu cenowego i jak obecnie wyceniają swoje produkty..." - powiedział Herkelman. Dotąd decyzja AMD postrzegana była, jako nerwowa reakcja na kontratak NVIDII, która nie ukrywajmy, mocno namieszała wprowadzając SUPER. Jeśli oświadczenie jest jednak prawdziwe, to może to jednak NVIDIA dała się sprowokować i jednocześnie podpuścić, dostarczając podobnie wycenione produkty.

Jest oczywiście możliwe, że faktycznie taki scenariusz pisało AMD. Obóz zielony i czerwony ma jednakże każdy swoją prawdę i możemy jedynie wybrać którąś z opcji. Nie ulega jednak wątpliwości, że karty graficzne są wciąż zbyt wysoko wyceniane. Jeśli więc AMD sprowokowało zielonych do wypuszczenia nowej serii poniżej planowanych przez nich wartości, to chwała im za to, bo skorzystają na tym oba obozy. Zobaczymy jak dalej się potoczy ta wojna cenowa, bo o ile zagrywka zadziałała w przypadku RX 5700 XT, to RX 5700 wcale nie jest na bardzo mocnej pozycji względem konkurencji. W przedziale pomiędzy 350 a 400 dolarów oferowane są RTX 2060, RX 5700, RTX 2060 Super oraz RX 5700 XT, a przy tak niewielkiej różnicy cenowej, Navi bez XT w nazwie jest skazane na pozostawanie w magazynach, do czasu aż AMD znów obniży ceny.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD twierdzi, że podpuścili NVIDIĘ fałszywymi cenami RX 5700 XT i RX 5700

 0