AMD udostępnia mikrokod AGESA naprawiający Boost w 3. generacji Ryzenów

AMD udostępnia mikrokod AGESA naprawiający Boost w 3. generacji Ryzenów

Po aferze, jaka rozpętała się w sieci, kiedy odkryto, że procesory Ryzen 3000 nie uzyskują maksymalnych wartości dla trybu Boost deklarowanych przez producenta, AMD obiecało dostarczyć aktualizację, która rozwiąże ten problem. Zgodnie z danym słowem firma opublikowała dziś kompleksowe opracowanie dot. zachowania 3. generacji procesorów AMD Ryzen w trybie Boost i spoczynku oraz nowych narzędzi monitorujących. Oprogramowanie na bazie mikrokodu AGESA 1003ABBA zostało udostępnione producentom płyt głównych, więc można się spodziewać, że w ciągu ok. 2 tygodni (w zależności od harmonogramu przygotowania i testów poszczególnych producentów) zaczną oni udostępniać swoje wersje BIOS/UEFI dla użytkowników.

Oprogramowanie na bazie mikrokodu AGESA 1003ABBA zostało udostępnione producentom płyt głównych.

AMD udostępnia mikrokod AGESA naprawiający Boost w 3. generacji Ryzenów

Jak czytamy w wydanym komunikacie „opinie o tym, jak produkty działają w rzeczywistych warunkach, są bardzo ważne dla AMD i firma podchodzi ze zrozumieniem do faktu, że niektórzy z nich zgłaszają wątpliwości wobec możliwości uzyskiwania maksymalnego taktowania w trybie Boost przez zakupione przez nich produkty”. Nowe oprogramowanie rozwiązywać ma ten problem poprzez implementację optymalizacji, które zwiększają częstotliwość o ok. 25-50 MHz wobec dotychczasowych wartości trybu Boost dla różnych obciążeń. Nowe wersje BIOS/UEFI to także aktualizacja zachowania w trybie spoczynku, która wprowadza „filtr aktywności” pozwalający algorytmom sterującym trybem Boost pominąć sporadyczne tętnienia systemu operacyjnego i aplikacji działających w tle. Jednocześnie firma AMD ogłosiła, że 30 września udostępni zestaw narzędzi deweloperskich AMD do monitoringu, który ma na celu wesprzeć każdego, kto chce tworzyć publicznie dostępne narzędzia do monitorowania pracy procesora, spójnym zestawem danych pomiarowych z kluczowych czujników. Nowa wersja AMD Ryzen Master otrzymała obsługę Average Core Voltage API.

Redakcji Tom’s Hardware udało się już uzyskać stosowny mikrokod AGESA (1.0.0.3ABBA) i przetestować procesory Ryzen 3000 na płycie głównej MSI MEG X570 Creator po jego implementacji w BIOS. Ich egzemplarz Ryzena 73700X wcześniej notował maksymalnie 4,375 GHz i po wgraniu update’u prędkość uzyskała prawidłowe 4,40 GHz. Co jednak ciekawe, Ryzen 9 3900X zwiększył swoją prędkość z 4,575 GHz do 4,625 GHz zamiast deklarowanych 4,60 GHz (choć w niektórych scenariuszach, takich jak POV-Ray czy CineBench, nie przekraczał 4,250 GHz). Ogólnie rzecz ujmując, wydajność trzeciej generacji Ryzenów uległa poprawie wraz z nowym mikrokodem, co uznać trzeba za pozytywną wiadomość.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD udostępnia mikrokod AGESA naprawiający Boost w 3. generacji Ryzenów

 0