AMD ujawnia szczegóły serwerowych CPU Zen 3 i Zen 4

AMD ujawnia szczegóły serwerowych CPU Zen 3 i Zen 4

Nie da się ukryć, że AMD za sprawą architektury Zen (oraz oczywiście Zen 2) mocno namieszało nie tylko na rynku konsumenckim, gdzie Ryzeny stają się bardzo popularnym wyborem, ale również serwerowym, zmieniając dotychczasowy krajobraz tego segmentu, jeszcze do niedawna całkowicie zdominowanego przez Intela. Czerwona ekipa nie zamierza jednak spoczywać na laurach i szykuje się do kolejnych mocnych uderzeń w tym sektorze rynku, za sprawą kolejnych generacji procesorów EPYC, znanych pod nazwą kodową Milan i Genoa, które przynieś mają lepszy wskaźnik IPC, zredukowane opóźnienia i zwiększenie wydajności na wat. W trakcie konferencji HPC-AI Advisory Council UK AMD zdradziło pierwsze szczegóły odnośnie tych układów, mających bazować na architekturach odpowiednio Zen 3 i Zen 4.

W trakcie konferencji HPC-AI Advisory Council UK AMD zdradziło pierwsze szczegóły odnośnie układów serwerowych, mających bazować na architekturach Zen 3 i Zen 4.

Warto wspomnieć, że jeszcze dwa lata temu Intel kontrolował ok. 99% lukratywnego rynku procesorów serwerowych, ale układy EPYC od AMD od początku cieszyły się sporym zainteresowaniem, zyskując coraz więcej dużych klientów i firma dowodzona przez Lisę Su jest na dobrej drodze, by w przyszłym roku uszczknąć dla siebie już 10% z tego tortu. Pomóc mają w tym wypuszczone niedawno CPU EPYC znane pod nazwą kodową Rome, które bazują na drugiej generacji architektury Zen, ale AMD patrzy już daleko w przyszłość, planując kolejne generacje swoich serwerowych procesorów, co potwierdza ujawniony harmonogram. Układy Milan znajdują się już w fazie tape-out, co oznacza, że zakończono projektowanie tych chipów i najprawdopodobniej  ich próbki zostały już rozesłane do najbliższych partnerów producenta.

Procesory Milan bazować będA na architekturze Zen 3, która z kolei oparta zostanie o proces technologiczny 7 nm+ (usprawniona wersja obecnych 7 nm, która wykorzystuje EUV). Masowa produkcja tych układów powinna rozpocząć się zaś w trzecim kwartale 2020 roku. Poza tym, Milan skalować mają się do 64 rdzeni, czyli tak samo jak obecne Rome i korzystać mają z tego samego gniazda SP3. Co więcej, układy te wykorzystywać będą 2 wątki na rdzeń, co zaprzecza ostatnim plotkom, mówiącym o możliwości implementacji technologii 4 wątków na rdzeń. AMD pozostanie także przy konfiguracji dziewięciu kości, jak w Rome, z ośmioma kośćmi obliczeniowymi i jednym I/O. Pewne zmiany zajdą jednak pod maską, gdyż każde CCD wyposażone ma być w 32 MB zunifikowanej pamięci cache L3.

Genoa z kolei bazować będzie na architekturze Zen 4 i procesory zakończą wsparcie dla podstawki SP3, następując ją SP5. Co więcej, platforma ta obsłuży pamięci RAM typu DDR5, a AMD planuje tu również przejście na interfejs PCIe 5.0. Obecnie układy te znajdują się w fazie projektowania i ich premiera planowana jest na 2021 rok.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ujawnia szczegóły serwerowych CPU Zen 3 i Zen 4

 0