AMD ujawnia wygląd karty graficznej z serii Radeon RX 6000

AMD ujawnia wygląd karty graficznej z serii Radeon RX 6000

AMD powoli zaczyna odsłaniać kolejne karty. Najpierw firma zapowiedziała prezentację kart graficznych Radeon RX 6000, znanych jako Big Navi, teraz zaś Czerwoni niespodziewanie opublikowali pierwszą grafikę prezentującą wygląd karty graficznej z tej serii. Render, który możecie obejrzeć poniżej, prezentuje referencyjną wersję. Producent postawił na czarno-srebrną kolorystykę z czerwonymi akcentami, przez co karta prezentuje się dość tradycyjnie, ale może się podobać. Jej profil przypomina nawet nieco obudowę kart Founders Edition od NVIDII poprzedniej generacji, szczególnie rozmieszczenie podwójnego 8-pinowego złącza zasilania i logo Radeon, które posiada podświetlenie LED. Karta wydaje się dużych rozmiarów, co sugeruje, że mamy tu do czynienia z flagowym modelem, choć grafiki nie mają żadnego punktu odniesienia. 

Render, który możecie obejrzeć poniżej, prezentuje referencyjną wersję karty graficznej z serii Radeon RX 6000.

Radeon z serii RX 6000 posiada cooler oparty o trzy wentylatory, co sugeruje, że karta wymagać będzie mocnego systemu chłodzenia (producent raczej nie zdecydowałby się na taką liczbę wentylatorów, gdyby te nie były koniecznie). Poza tym, biorąc pod uwagę, że slot PCIe potrafi dostarczyć do 75 W, a każde z dwóch 8-pinowych złączy PCIe po 150 W, Radeon RX 6000 wymagać może nawet 375 W. Na grafice AMD nie mogliśmy dostrzec śledzia z portami, ale Anshel Sag dostarczył wideo z Fortnite, gdzie karta prezentowana jest w pełnej okazałości. I tak, producent wyposażył swoją nową generację w jedno wyjście HDMI i dwa DisplayPort, a także port USB typu C, który dostępny ma być podobno na wybranych modelach Navi 21. Wydaje się, że złącze to może być wykorzystane do monitorów, które korzystają z USB typu C, gdyż tego typu konstrukcje są coraz popularniejsze.     

 

Jeśli macie ochotę, możecie samodzielnie przyjrzeć się karcie graficznej Radeon RX 6000 w grze Fortnite, udając się na AMD Battle Arena z kodem hub 8651-9841-1639. Przypominamy, że Big Navi wykorzystywać będzie nową architekturę Czerwonych, czyli RDNA 2. Ta napędzać będzie także GPU konsol nowej generacji, czyli Xboxa Series X/S oraz PlayStation 5. Niemniej jednak to właśnie nowe high-endowe karty graficzne AMD mają pokazać jej prawdziwe możliwości. Biorąc pod uwagę stosunki firmy z TSMC, zakładać można, że GPU z tej rodziny nadal produkowane będą przy wykorzystaniu litografii 7nm FinFET. Big Navi zapewne wspierać będzie też interfejs PCIe 4.0.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ujawnia wygląd karty graficznej z serii Radeon RX 6000

 0