AMD: Vega sprzedaje się ponad 10 razy lepiej od "poprzedniej generacji"

AMD: Vega sprzedaje się ponad 10 razy lepiej od "poprzedniej generacji"

Wczorajsza konferencja AMD w ramach targów Computex przyniosła kilka ciekawych zapowiedzi, w tym 7 nm układów GPU z rodziny Vega. Czerwoni nie omieszkali również wykorzystać tej sytuacji, by pochwalić się osiągami swojej ostatniej architektury graficznej.

Producent nie ukrywa zadowolenia z szybkiego tempa rozpowszechniania się GPU Vega, które znajdziemy nie tylko w dedykowanych stacjonarnych kartach graficznych, ale również w układach APU czy nawet procesorach mobilnych Intela (a wciąż czekamy na pojawienie się mobilnych kart graficznych z tymi rdzeniami). Na jednym z zaprezentowanych na Tajwanie slajdów AMD chwali się nawet, że sprzedaż Vegi jest ponad dziesięciokrotnie lepsza niż poprzedniej generacji. To dość śmiałe twierdzenie, nic więc dziwnego, że dziennikarze naciskali o bardziej szczegółowe wyjaśnienia w tym temacie. Normalnie zakładać można bowiem, że "poprzednią generacją" względem Vegi jest Polaris, ponieważ mówimy o architekturze, a nie jej konkretnej implementacji (jak np. Vega 10 czy procesory Raven Ridge).

Producent wytłumaczył, że w tym przypadku odnosił się do układów graficznych Fiji, które napędzały takie karty jak Radeon R9 Fury X, R9 Nano, itd.

AMD: Vega sprzedaje się ponad 10 razy lepiej od "poprzedniej generacji"

Zdjęcie: TechPowerUP

Producent wytłumaczył jednak, że w tym przypadku odnosił się do układów graficznych Fiji, które napędzały takie karty jak Radeon R9 Fury X, R9 Nano, itd. i porównał ich sprzedaż z produktami bazującymi na GPU Vega 10. Trzeba jednak jeszcze pamiętać, że sprzedaż kart graficznych w ostatnim roku bardzo mocno napędzana była przez branżę kryptowalut. Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo fatalnej premiery, kiedy zakup takich modeli, jak Radeon RX Vega 56 i 64, był praktycznie niemożliwy, a ich ceny osiągały poziom bardzo daleki od tego sugerowanego przez producenta (nie wspominając nawet o nieco rozczarowującej wydajności, która nie dorównała topowym produktom NVIDII), AMD może uznać GPU Vega 10 za spory komercyjny sukces. Z kolei przejście na 7 nm proces technologiczny może pozwolić im uzyskać przewagę nad konkurentem, przynajmniej w segmencie profesjonalnym (jak na razie GPU bazujące na tej litografii zapowiedziane zostało jedynie dla akceleratorów Radeon Vega Instinct).

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD: Vega sprzedaje się ponad 10 razy lepiej od "poprzedniej generacji"

 0