Wygląda na to, że zeszłoroczna szarża Intela ze stacjonarnymi procesorami Alder Lake zaowocowała odzyskaniem udziałów w tym segmencie rynku i powrót do podziału sprzed premiery Ryzenów 5000. Nie są to oczywiście dobre wieści dla AMD.
Jak wynika z dwóch niezależnych analiz rynkowych, Intel w ostatnich miesiącach mocno zyskał na rynku samodzielnie składanych komputerów (DIY). Japońska firma analityczna BCNR podaje, że sprzedaż stacjonarnych CPU Intela w drugiej połowie zeszłego roku jest na fali wznoszącej. Ten trend widoczny jest po dwóch latach dominacji procesorów Ryzen w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Wygląda na to, że zeszłoroczna szarża Intela ze stacjonarnymi procesorami Alder Lake zaowocowała odzyskaniem udziałów w tym segmencie rynku.
Największą zmianę widać w przypadku procesorów ze średniej półki, czyli serii Ryzen 5 oraz Core i5. Co ciekawe, sytuacja odwróciła się już w momencie, gdy Intel wypuścił układy Rocket Lake w ramach 11. generacji pod koniec pierwszego kwartału 2021 r., co sprawiło, że konsumenci przerzucili się na niebieską stronę. Od tego czasu Intel wypuścił nową serię z 12. generacji Core, czyli CPU Alder Lake, które posiadają naprawdę bogatą ofertę, w tym teraz również w ramach Core i5. Tymczasem AMD od miesięcy nie wypuszczało niczego dla segmentów średniego i podstawowego poziomu, co spowodowało przejście konsumentów na stronę Intela.
Zresztą podobną sytuację zaobserwował PassMark na rynku komputerów stacjonarnych, który opiera się na globalnych zgłoszeniach do benchmarków. Od III kwartału 2021 r., kiedy obie firmy miały 50% udziałów w rynku, Intel zyskuje na popularności. Jak zauważyli twórcy oprogramowania PassMark, dane te obejmują tylko segment desktopowy i nie odnoszą się do rynku serwerów ani laptopów, na których AMD nigdy nie zbliżyło się do Intela. Zresztą wystarczy spojrzeć na listę topowych procesorów pod względem wydajności jednordzeniowej w PassMark, by przekonać się, że pierwsze 10 miejsc okupują CPU Intel Core z rodziny Alder Lake.
Przyczyny utraty udziałów AMD w rynku procesorów stacjonarnych są upatrywane w kilku miejscach. Przede wszystkim Ryzenom brakuje nowych tańszych opcji dla użytkowników PC, zarówno ze średniej, jak i budżetowej półki. Co więcej, pomimo promowania swojej serii Ryzen z 3D V-Cache od połowy 2021 roku, AMD nie wypuściło jeszcze żadnego modelu, który wykorzystuje tę technologię. Poza tym producent trzyma w niepewności potencjalnych klientów, którzy zastanawiają się, czy powinni nadal inwestować w platformę AM4, czy raczej poczekać na AM5 (spodziewana premiera w III kwartale tego roku). Poza tym blokowanie przez AMD oficjalnego wsparcia serii Ryzen 5000 Vermeer na starszych płytach głównych również nie pomaga.
Zobacz także:
- Amazon usuwa Black Lives Matter ze swojej platformy charytatywnej
- YouTube chce zablokować przycisk "udostępnij" i linkowanie. To kolejny element walki z dezinformacją
- Radeon 680M - nowe iGPU w Ryzenach 6000 pokonuje samodzielne karty graficzne
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD w odwrocie. Intel szybko odzyskuje udziały w rynku stacjonarnych CPU