AMD w odwrocie. Intel szybko odzyskuje udziały w rynku stacjonarnych CPU

AMD w odwrocie. Intel szybko odzyskuje udziały w rynku stacjonarnych CPU

Wygląda na to, że zeszłoroczna szarża Intela ze stacjonarnymi procesorami Alder Lake zaowocowała odzyskaniem udziałów w tym segmencie rynku i powrót do podziału sprzed premiery Ryzenów 5000. Nie są to oczywiście dobre wieści dla AMD. 

Jak wynika z dwóch niezależnych analiz rynkowych, Intel w ostatnich miesiącach mocno zyskał na rynku samodzielnie składanych komputerów (DIY). Japońska firma analityczna BCNR podaje, że sprzedaż stacjonarnych CPU Intela  w drugiej połowie zeszłego roku jest na fali wznoszącej. Ten trend widoczny jest po dwóch latach dominacji procesorów Ryzen w Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Wygląda na to, że zeszłoroczna szarża Intela ze stacjonarnymi procesorami Alder Lake zaowocowała odzyskaniem udziałów w tym segmencie rynku.

AMD w odwrocie. Intel szybko odzyskuje udziały w rynku stacjonarnych CPU

Największą zmianę widać w przypadku procesorów ze średniej półki, czyli serii Ryzen 5 oraz Core i5. Co ciekawe, sytuacja odwróciła się już w momencie, gdy Intel wypuścił układy Rocket Lake w ramach 11. generacji pod koniec pierwszego kwartału 2021 r., co sprawiło, że konsumenci przerzucili się na niebieską stronę. Od tego czasu Intel wypuścił nową serię z 12. generacji Core, czyli CPU Alder Lake, które posiadają naprawdę bogatą ofertę, w tym teraz również w ramach Core i5. Tymczasem AMD od miesięcy nie wypuszczało niczego dla segmentów średniego i podstawowego poziomu, co spowodowało przejście konsumentów na stronę Intela. 

AMD w odwrocie. Intel szybko odzyskuje udziały w rynku stacjonarnych CPU

Zresztą podobną sytuację zaobserwował PassMark na rynku komputerów stacjonarnych, który opiera się na globalnych zgłoszeniach do benchmarków. Od III kwartału 2021 r., kiedy obie firmy miały 50% udziałów w rynku, Intel zyskuje na popularności. Jak zauważyli twórcy oprogramowania PassMark, dane te obejmują tylko segment desktopowy i nie odnoszą się do rynku serwerów ani laptopów, na których AMD nigdy nie zbliżyło się do Intela. Zresztą wystarczy spojrzeć na listę topowych procesorów pod względem wydajności jednordzeniowej w PassMark, by przekonać się, że pierwsze 10 miejsc okupują CPU Intel Core z rodziny Alder Lake. 

AMD w odwrocie. Intel szybko odzyskuje udziały w rynku stacjonarnych CPU

Przyczyny utraty udziałów AMD w rynku procesorów stacjonarnych są upatrywane w kilku miejscach. Przede wszystkim Ryzenom brakuje nowych tańszych opcji dla użytkowników PC, zarówno ze średniej, jak i budżetowej półki. Co więcej, pomimo promowania swojej serii Ryzen z 3D V-Cache od połowy 2021 roku, AMD nie wypuściło jeszcze żadnego modelu, który wykorzystuje tę technologię. Poza tym producent trzyma w niepewności potencjalnych klientów, którzy zastanawiają się, czy powinni nadal inwestować w platformę AM4, czy raczej poczekać na AM5 (spodziewana premiera w III kwartale tego roku). Poza tym blokowanie przez AMD oficjalnego wsparcia serii Ryzen 5000 Vermeer na starszych płytach głównych również nie pomaga.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD w odwrocie. Intel szybko odzyskuje udziały w rynku stacjonarnych CPU

 0