AMD wciąż zwiększa swoje udziały w rynku procesorów x86 kosztem Intela

AMD wciąż zwiększa swoje udziały w rynku procesorów x86 kosztem Intela

Intel i AMD odnotowały spadek przychodów w ostatnich miesiącach, ponieważ popyt na ich procesory do PC i centrów danych pozostaje niski. Obie firmy spodziewają się jednak ożywienia pod koniec tego roku, mimo że w mniejszym stopniu czerpią korzyści z ostatniego boomu na sztuczną inteligencję. 

Kryzys

Nie jest już tajemnicą, że branża borykała się w ostatnich miesiącach z licznymi problemami, głównie z powodu niepewności gospodarczej i niskiego popytu na elektronikę użytkową. Użytkownicy, którzy potrzebują dokonać wymiany telefonu lub komputera, coraz częściej zwracają się ku odnowionym i używanym produktom, podczas gdy nowe gromadzą kurz na sklepowych półkach. Podobnie wydatki na IT w firmach odnotowują stały spadek w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a jedynymi produktami, które przełamują ten trend, są karty graficzne do centrów danych i akceleratory AI.

Użytkownicy, którzy potrzebują dokonać wymiany telefonu lub komputera, chętniej kupują odnowione i używane produkty.

Counterpoint

Jeśli chodzi o sprzedaż procesorów, spadek na rynku był tak duży, że Intel odnotował ostatnio największą kwartalną stratę w historii firmy. AMD, które przez ostatnie dwa lata zjadało coraz większą część udziałów Intela, wypadło lepiej w porównaniu z niebieskim zespołem. Mimo to w ostatnich miesiącach odnotowano znaczny spadek sprzedaży procesorów tego producenta, szczególnie jeśli chodzi o modele Zen 4.

Intel i AMD obniżają podaż

Jednak analitycy z Mercury Research i Counterpoint uważają, że w drugiej połowie tego roku sytuacja na rynku będzie się stopniowo poprawiać, ponieważ zarówno Intel, jak i AMD zaniżają podaż, aby pomóc rynkowi PC w upłynnieniu dotychczasowych zapasów. Dla AMD decyzja o ograniczeniu dostaw była również kwestią utrzymania wysokich cen procesorów przez jakiś czas, ponieważ Czerwoni kontrolują raczej skromny 19,2-procentowy udział w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych i zaledwie 16,2 procent w rynku procesorów do notebooków.

AMD zwiększa swoje udziały

Warto zauważyć, że firmy takie jak Mercury Research opierają swoje liczby na danych od dostawców, co oznacza, że ​​nie odzwierciedlają dokładnie tego, co dzieje się w sprzedaży detalicznej. Podobnie jest z procesorami serwerowymi, gdzie dane z ODM sugerują, że AMD wciąż podbiera udziały Intela w rynku, z 11,6 procent w pierwszym kwartale 2022 roku do 18 procent w pierwszym kwartale 2023 roku.

Procesory serwerowe

Oddzielny raport analityka półprzewodników, Sravana Kundojjala, oparty na sprawozdaniach finansowych Intela i AMD, przedstawia podobny obraz. Jeśli chodzi o udział w przychodach, wydaje się, że Intel odzyskał to, co stracił na rynku komputerów stacjonarnych i notebooków w ostatnich latach, podczas gdy AMD wciąż zyskuje na rynku serwerów.

Obie firmy stoją w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony ARM i RISC-V. Oczekuje się, że do 2027 r. układy SoC oparte na architekturze ARM zdobędą jedną czwartą rynku laptopów, a firmy takie jak Microsoft, Google, Amazon i Facebook pracują nad niestandardowymi układami krzemowymi opartymi na ARM na potrzeby swoich centrów danych. W międzyczasie firmy takie jak Tencent i Alibaba zdecydowały się pomóc Chinom w opracowaniu rodzimych układów scalonych i zmniejszeniu zapotrzebowania na produkty x86 i ARM oraz odizolowaniu się od skutków sankcji USA.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wciąż zwiększa swoje udziały w rynku procesorów x86 kosztem Intela

 0