AMD wkrótce może zaprezentować Radeona RX 680 z 12 nm układem Polaris 30

AMD wkrótce może zaprezentować Radeona RX 680 z 12 nm układem Polaris 30

Jeśli wydawało się Wam, że AMD w tym roku całkowicie odpuściło rynek kart graficznych dla graczy, to najnowsze plotki prosto z Chin zdają się temu przeczyć. Te sugerują bowiem, że już w przyszłym miesiącu doczekać możemy się premiery 12 nm wersji Polarisa (jeśli dotychczasowy schemat nazewnictwa zostanie utrzymany, to GPU może być oznaczone jako Polaris 30). Przesiadka na niższy proces litograficzny gwarantować ma lepszą efektywność energetyczną i pozwolić na zwiększenie taktowania zegarów, a co za tym idzie wzrost wydajności. Zanim jednak zabrniemy dalej, warto podkreślić, że informacje te mają jedynie charakter plotki i pochodzą od jednego z użytkowników forum Chiphell (niejakiego WJM47196), który wcześniej zasłynął zarówno sprawdzonymi informacjami, jak i typowymi fake newsami. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę nieodległy debiut oraz fakt, że dotychczas nic nie było słychać o tej grafice, to lepiej podchodzić do tych rewelacji z dużym dystansem.

Jeśli wierzyć najnowszym plotkom to nowa karta graficzna AMD z 12 nm GPU Polaris 30 zadebiutuje już w październiku.

Polaris 30

GPU Polaris 30 stanowić może odświeżenie Polarisa 20, który miał swoją premierę w ubiegłym roku. Nowy układ graficzny bazować ma na 12 nm procesie technologicznym FinFET od GlobalFoundries, co zapewnić powinno 10-15% wzrost wydajności względem poprzednika z racji samego skoku litograficznego oraz związanego z nim podniesienia taktowania zegarów. Trzeba przyznać, że wieści te współgrają z ostatnimi zapowiedziami GlobalFoundries, które zrezygnowało z produkcji w 7 nm właśnie na rzecz m.in. 12 nm litografii (przed rokiem firma zapewniała, że technologia ta wykorzystywana będzie w kartach graficznych). Co więcej, w ostatniej aktualizacji sterowników graficznych AMD dla systemu Linux odkryto tajemnicze GPU oznaczone nieznanym dotychczas identyfikatorem 0x6FDF, co potwierdzać może, iż Czerwoni rzeczywiście pracują nad nową grafiką. Poza tym, WJM47196 już w lipcu tego roku zapowiadał nadejście 12 nm Polarisa 30, a teraz wskazuje, że jego debiut może nastąpić nawet w przyszłym tygodniu.

Jeśli AMD rzeczywiście zdecyduje się na takie odświeżenie swoich kart ze średniej półki, to zakładając 15% wzrost wydajności, jaki oferowałby domniemany model Radoen RX 680, mógłby stanowić on zagrożenie dla karty GeForce GTX 1060 6 GB od NVIDII, zapewniając nieco lepsze osiągi w nowych grach. Czerwoni mogą zastosować tu dodatkowe usprawnienia poprawiające wydajność, na podobnej zasadzie, jak uczynili to w drugiej generacji  procesorów Ryzen. Niewykluczony jest więc nowy system prędkości Turbo lub obniżenie opóźnień wewnętrznej pamięci podręcznej, ale to tylko spekulacje, więc lepiej poczekać na jakieś konkrety. Wypuszczenie takiej karty w atrakcyjnej cenie mogłoby być jednak świetnym posunięciem ze strony AMD, szczególnie teraz, w obliczu premiery bardzo drogich modeli GeForce RTX i braku nowych tańszych propozycji od Zielonych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wkrótce może zaprezentować Radeona RX 680 z 12 nm układem Polaris 30

 0