AMD wydaje oświadczenie w sprawie złamania specyfikacji PCIe przez RX-a 480

AMD wydaje oświadczenie w sprawie złamania specyfikacji PCIe przez RX-a 480

Niedługo po premierze najnowszego akceleratora Czerwonych, czyli Radeona RX 480, w Internecie zagrzmiało od doniesień o złamaniu specyfikacji złącza PCIe. Najwydajniejszy Polaris zamiast pobierać z magistrali narzucone 75 W, przekracza tę wartość o kilka procent, co teoretycznie może prowadzić do uszkodzenia płyty głównej. AMD nie kazało długo czekać na wyjaśnienie całej tej sprawy. I tak oto do redakcji serwisu TechPowerUP trafiło oficjalne oświadczenie koncernu.

"As you know, we continuously tune our GPUs in order to maximize their performance within their given power envelopes and the speed of the memory interface, which in this case is an unprecedented 8 Gbps for GDDR5. Recently, we identified select scenarios where the tuning of some RX 480 boards was not optimal. Fortunately, we can adjust the GPU's tuning via software in order to resolve this issue. We are already testing a driver that implements a fix, and we will provide an update to the community on our progress on Tuesday (July 5, 2016)." ~AMD

AMD informuje, że na bieżąco pracuje nad swoimi GPU, starając się zmaksymalizować wydajność w ustalonych ramach mocy. Niektóre nastawy w przypadku Polarisa okazały się jednak nieoptymalne. Co ciekawe, Czerwoni nie uważają przekroczenia limitu 75 W za problem globalny, ale dotyczący tylko niektórych egzemplarzy RX-a, w określonych scenariuszach. Ponoć zespół developerski pracuje już nad stosowną poprawką, która trafi do użytkowników w formie aktualizacji sterownika.

Osobiście jestem niezmiernie ciekawy, jak programiści zamierzają poradzić sobie z tą wpadką. Najoczywistszym rozwiązaniem jest ustawienie ciaśniejszego limitu mocy, ale to oznacza redukcję częstotliwości taktowania, innymi słowy: spadek wydajności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wydaje oświadczenie w sprawie złamania specyfikacji PCIe przez RX-a 480

 0