AMD wykorzysta pamięci GDDR6 w swoich przyszłych kartach?

AMD wykorzysta pamięci GDDR6 w swoich przyszłych kartach?

Jak wynika z najnowszych doniesień, AMD nie zamierza zamykać się jedynie na pamięci HBM w swoich kartach graficznych (te swoją drogą przysparzają sporo problemów, ponieważ są drogie i trudniejsze w produkcji).

Przeciek ten pochodzi ze zdjęcia profilu LinkedIn inżyniera AMD, gdzie znaleźć można było informację, iż firma pracuje nad technologią dotyczącą kontrolera pamięci GDDR6. Jako że profil szybko zniknął z sieci, ekipa Wccftech postanowiła uderzyć w tej sprawie do własnych źródeł i jak podaje, te potwierdziły, że Czerwoni rzeczywiście pracują nad taką technologią. Kolejne istotne pytanie, to kiedy AMD zamierza wykorzystać kolejną generację pamięci GDDR. Z informacji jakie uzyskał portal wynika, że producent będzie trzymał się HBM w swoich high-endowych kartach w 2018 roku. Co to oznacza? Albo firma zamierza sięgnąć po GDDR6 w kolejnych latach albo też wykorzysta tę technologię w modelach ze średniej półki lub też skierowanych do profesjonalistów.

Producenci pamięci, czyli Samsung, Micron i SK Hynix, wkrótce powinni przedstawić swoje plany co do pamięci dedykowanych kartom graficznym. Wszystkie te firmy potwierdziły już, że będą produkować szybsze i bardziej energooszczędne pamięci DRAM dla kolejnej generacji kart graficznych. Co więcej, Samsung zamieścił już nawet w swoim portfolio 16 Gb moduły DRAM GDDR6 charakteryzujące się prędkością transferów 16 Gb/s przy domyślnym napięciu zasilającym 1,35 V. Jak podaje producent, efektywna przepustowość dla operacji wejścia i wyjścia to 64 GB/s, więc przy 384-bitowej magistrali możemy osiągnąć sumaryczną przepustowość podsystemu pamięci równą nawet 768 GB/s. Niestety nie jesteśmy w stanie samodzielnie zweryfikować informacji na temat wykorzystania technologii GDDR6 przez AMD, więc jak na razie zalecamy podchodzić do tych informacji z dystansem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wykorzysta pamięci GDDR6 w swoich przyszłych kartach?

 0