AMD wypuści dwa warianty Radeona RX 6700 XT. Różnicą będzie TGP i możliwości OC

AMD wypuści dwa warianty Radeona RX 6700 XT. Różnicą będzie TGP i możliwości OC

Według najnowszych doniesień karty AMD Radeon RX 6700 XT zostaną wydane 18 marca, co pokrywa się ze wcześniejszymi pogłoskami mówiącymi o premierze jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Informacje o AMD Radeon RX 6700 XT ujawnił portal Cowcotland. Witryna poinformowała również, że od razu będą dostępne karty referencyjne i partnerskie, ale zapasy prawdopodobnie nadal będą ograniczone. Ceny kart nie zostały jeszcze ujawnione. Z kolei w materiale wideo od Coreteks dowiadujemy się, że AMD ma rzekomo wypuścić dwa warianty karty graficznej RX 6700 XT z różnymi TGP. To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o różnych wariantach 6700 XT. W styczniu pojawiały się doniesienia, że AMD oferuje swoim partnerom dwa warianty nowego GPU. Jeden z nich byłby przeznaczony wyłącznie dla podkręconych modeli, podczas gdy ten drugi miałby być zachowany dla kart referencyjnych.

AMD chce wprowadzić podział chipów dostarczanych do partnerów. AMD Radeon RX 6700 XT będzie oferowany w dwóch wersjach - z TDP 230 W i 189 W.

Coreteks twierdzi, że te dwa warianty nazywają się ASIC A i ASIC B. Wariant A oferować ma TGP 230 W, a wariant B miałby TGP zredukowane do 189 W. Wariant A byłby używany we wszystkich podkręconych fabrycznie modelach, a warianty B byłyby dostępne w wersji referencyjnej i wersjach bez fabrycznie zwiększonych zegarów. Według Coreteksa RX 6700 XT będzie średnio o 20 do 25% szybszy niż Radeon RX 5700 XT, którego zastąpi nowy model. Wariant A ma być sprzedawany partnerom po wyższych cenach.

Videocardz podkreśla, że segmentacja na ASIC A i B nie powinna być porównywalna z wariantami Navi XT i XTX. Wcześniej widzieliśmy binowane chipy, które pozwalały na uzyskiwanie wyższych taktowań, teraz zaś jest to bardziej wprowadzanie sztucznego ograniczenia mocy. Chociaż dane dotyczące wydajności jeszcze nie wyciekły, seria Radeon RX 6700 podobno będzie rywalizować z Nvidią w segmencie rynku kart graficznych średniej klasy. Oparty na GPU Navi 22 z 40 jednostkami CU (2560 procesorami strumieniowymi) i 40 akceleratorami promieni, Radeon RX 6700 XT powinien być wyposażony w 12 GB pamięci GDDR6 z szybkością 16 Gb/s, czyli taką samą, jak w modelach Navi 21. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wypuści dwa warianty Radeona RX 6700 XT. Różnicą będzie TGP i możliwości OC

 0