AMD wypuściło małe płytki SoM na platformie Arm

AMD wypuściło małe płytki SoM na platformie Arm

AMD nie tylko dostarcza układy z architekturą x86, ale także oferuje produkty oparte na architekturze ARM. Obecnie firma wprowadza na rynek nowy system Kria K24, który jest przeznaczony do zastosowań w systemach robotyki oraz innych obszarach przemysłowych.

Systemy Kria są przeznaczone przede wszystkim do sterowania silnikami elektrycznymi i w systemach robotyki.

AMD wprowadza na rynek produkty, których wiele osób by się po nich nie spodziewało. Oprócz swoich klasycznych procesorów o architekturze x86 (lub AMD64), firma oferuje również systemy oparte na architekturze ARM, co stało się możliwe dzięki przejęciu firmy Xilinx. Szczególnie interesujący jest tu system-on-module (SOM), w którym istniejący model Kria K26 jest uzupełniony przez nowe zestawy startowe Kria K24 i KD240. Warto zaznaczyć, że te produkty nie są typowymi procesorami do komputerów osobistych. Są to niewielkie płyty główne z procesorami, które znalazły zastosowanie w obszarach takich jak robotyka i różne systemy sterowania, takie jak sterowanie silnikami elektrycznymi, automatyka, transport, urządzenia medyczne, instrumenty, ładowarki do pojazdów elektrycznych i urządzenia IoT. Kria K24 jest znacznie mniejszy od karty kredytowej i posiada mniejsze zużycie energii niż Kria K26, zachowując jednocześnie kompatybilność ze złączami. AMD nazywa tę architekturę Zynq UltraScale+.

AMD powiększa swoją ofertę Kria w zakresie adaptacyjnych płytek systemowych typu system-on-module (SOM).

Na płytce o wymiarach 60×42×11 mm znajdziemy zestaw komponentów, który obejmuje 4 rdzenie ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania wynoszącej 1,3 GHz oraz procesor czasu rzeczywistego z dwoma rdzeniami ARM Cortex-R5F o częstotliwości 553 MHz. Dodatkowo, na pokładzie znajduje się układ graficzny ARM Mali-400 MP2, pracujący z częstotliwością 600 MHz. W zakresie pamięci, urządzenie posiada 9,4 Mb pamięci SRAM oraz 2 GB pamięci LPDDR4-1066 z wsparciem ECC.

Warto podkreślić, że układ jest kompatybilny z maksymalnie czterema złączami sieciowymi GbE, posiada dwa porty USB 2.0 i 3.0, obsługuje protokoły CAN, RS-485, Pmod oraz posiada złącza zgodne z Raspberry Pi (co odnosi się do obsługi i kompatybilności z tymi systemami, a nie samego sprzętu). Cały system zawiera jedno złącze 24-pinowe i jedno 40-pinowe.

AMD obiecuje znacznie krótsze opóźnienia, wynoszące 120 ns, co stanowi o połowę mniej w porównaniu do układów Texas Instruments AM64XX. Ponadto firma deklaruje niższe zużycie energii. W kontekście mocy, podczas gdy Nvidia Jetson TX2 pobiera 15 W, Jetson Nano 10 W, a Kria K24 osiąga efektywność energetyczną na poziomie 2,5 W (chociaż warto zaznaczyć, że zależy to od konkretnej konfiguracji).

W przypadku zestawu KD240 otrzymujemy większą płytę z 3 gigabitowymi portami Ethernet, slotem na kartę microSD, 2 portami USB 3.0, różnymi złączami dla magistrali urządzeń przemysłowych i wieloma innymi. W tym przypadku jest to płyta o wymiarach 124×142×37 mm. Cena wynosi 399 USD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wypuściło małe płytki SoM na platformie Arm

 0