AMD wypuszcza nowy sterownik chipsetu dla Ryzen 3000. Naprawia znane błędy

AMD wypuszcza nowy sterownik chipsetu dla Ryzen 3000. Naprawia znane błędy

Minęły już 3 tygodnie od premiery trzeciej generacji procesorów Ryzen. Te zebrały naprawdę świetnie opinie i wprowadziły niemałe zamieszanie na rynku, ale nie wszystko poszło idealnie i odnotowano pewne problemy w ramach BIOS i oprogramowania nowej platformy. Jednym z często przytaczanych przez społeczność było zachowanie CPU w trybie idle, zarówno jeśli chodzi o odnotowywane temperatury, jak i napięcia. Wyglądało bowiem na to, że nowe procesory rzadko wchodziły w stan bezczynności i nawet jeśli nie miały za wiele do roboty, utrzymywały wysokie częstotliwości. Początkowo wydawało się, że jest to błąd samych CPU, ale okazało się, że mamy raczej do czynienia ze skutkiem ubocznym funkcji Collaborative Power and Performance Control (CPPC2), która odpowiada za błyskawiczne przełączanie się taktowania. Aplikacje do monitorowania CPU, które są źle zaprogramowane, mają bowiem tendencję do rejestrowania, jakby procesor bardziej obciążony i aktywował tryb Boost (przy przełączaniu zajmującym niecałe 1 ms, bardzo trudno było złapać CPU w stanie bezczynności). AMD postanowiło w końcu rozwiązać ten problem.

Nowy sterownik naprawia szereg problemów związanych z nieprzewidzianym działaniem narzędzi do monitorowania pracy podzespołów na platformie z procesorami AMD Ryzen 3000.

Czerwona ekipa opublikowała kompleksowy wpis (w TYM miejscu), aby wyjaśnić szereg problemów związanych z nieprzewidzianym działaniem narzędzi do monitorowania pracy podzespołów na platformie z procesorami trzeciej generacji Ryzen w systemie Windows. Nowy, udostępniony do pobrania sterownik chipsetu (wersja 1.07.29), pozwala uruchomić zaktualizowany profil energetyczny AMD Ryzen Balanced, który zapobiega występowaniu tych problemów. Producent poprawił zachowanie schedulera, zwiększając interwał czasu przyspieszania CPU w czasie spoczynku w porównaniu do poprzedniej wersji. Ponadto nowa wersja AMD Ryzen Master (2.0.0.1225 i nowsze) otrzymała nowe metodologie raportowania napięć i temperatur, aby bardziej realistycznie zademonstrować zachowanie procesora. Co ważne, użytkownicy poprzednich generacji produktów Ryzenów nie potrzebują tej aktualizacji, więc instalacja nowego sterownika chipsetu nie jest konieczna.

Sterownik ten otrzymał ponadto beta-poprawkę dla gry Destiny 2, która pomaga użytkownikom niemogącym wcześniej uruchomić tej gry. Należy jednak pamiętać, że jest to tymczasowe rozwiązanie, a docelowe, które pomoże także innym aplikacjom, zostanie wprowadzone wraz z nową wersją oprogramowania BIOS/UEFI bazującego na mikrokodzie AGESA 1003ABB. Producenci płyt głównych AM4 powinni je udostępnić w ciągu najbliższych kilku tygodniu po zakończeniu testów QA. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do blogu AMD Community.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wypuszcza nowy sterownik chipsetu dla Ryzen 3000. Naprawia znane błędy

 0