AMD X570 się grzeje. Powracają wentylatory na chipsecie płyty głównej

AMD X570 się grzeje. Powracają wentylatory na chipsecie płyty głównej

MSI ujawniło nieco świeżych informacji na temat nadchodzących płyt głównych opartych o AMD X570 i największym zaskoczeniem całego pokazu jest... powrót aktywnego chłodzenia na chipsecie. Tak, to nie pomyłka - zmora płyt głównych sprzed wielu lat powraca i mamy nadzieję, że tym razem w mniej uciążliwej formie. "Oczywiście, że nikt tego nie chce" - powiedział Eric van Beurden, dyrektor marketingu MSI - "jednakże jest to niezbędne dla tej platformy, ponieważ w środku jest wiele niesamowicie szybkich rzeczy i chcemy mieć pewność, że możecie z nich skorzystać. Dlatego niezbędne jest odpowiednie chłodzenie". Każda płyta dla procesorów Ryzen 3000 z układem X570, której zdjęcie pojawiło się za sprawą przecieków w internecie, wyposażona jest w aktywne chłodzenie - niezależnie od producenta. Wentylator na płycie głównej, to rzecz, której nie widzieliśmy od lat i mieliśmy nadzieję, że nigdy to już nie powróci. 

Myśleliśmy, że aktywne chłodzenie chipsetów odeszło w zapomnienie. Niestety wraz z X570 powracają wentylatorki na płytach głównych.

Małe wentylatorki to było coś okropnego. Ze względu na małą średnicę generowały drażniące dźwięki, dużo łatwiej słyszalne niż w przypadku wentylatorów CPU. MSI ma tego świadomość i zwróciło się o wsparcie do działu kart graficznych, by dostarczyć jak najcichsze rozwiązanie. Wykorzystano do tego celu stary układ TwinFrozr 4, który podobnie jak na kartach graficznych, działa w trybie półpasywnym i uruchamia się gdy temperatura przekroczy określony poziom. MSI zapewnia, że nawet podczas pracy wentylatora, użytkownicy wcale nie muszą go słyszeć. "Z pewnością macie rozbudowane chłodzenie CPU" - mówi Peter Arts, marketingowiec z MSI - "macie tam również kartę graficzną i wentylatory w obudowie. Także jeden mały wentylator... zapewne nawet go nie usłyszycie, nie zauważycie go".

Mamy nadzieję, że nie jest to jedynie próba uspokojenia klientów, bo przywrócenie aktywnego chłodzenia na konsumenckie płyty główne wywołało spory niepokój wśród osób zainteresowanych sprzętem. Obecność innych, większych wentylatorów działających w tym samym czasie, nie oznacza, że ten dodatkowy umieszczony na chipsecie zginie w szumie pozostałych. Małe wentylatory generują wyższe częstotliwości i jak pokazuje doświadczenie prędzej czy później zużycie łożyska powoduje jedynie narastanie niepożądanych efektów. Jeśli więc planujecie zmianę platformy, to warto poczekać na testy, a może producenci będą w komplecie dorzucać słuchawki tłumiące zewnętrzne dźwięki? ;)

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD X570 się grzeje. Powracają wentylatory na chipsecie płyty głównej

 0