AMD z największym wzrostem na rynku serwerowych CPU od 15 lat

AMD z największym wzrostem na rynku serwerowych CPU od 15 lat

Nie da się ukryć, że za sprawą technologii Zen AMD odniosło spektakularny sukces na rynku CPU i to praktycznie w każdym jego segmencie, w tym również bardzo lukratywnym serwerowym. Intel miał praktycznie monopol na sprzedaż procesorów do centrów danych, ale choć wciąż posiada dominującą pozycję, zaczyna czuć oddech konkurencji na karku. AMD właśnie odnotowało swój największy skokowy wzrost udziału w rynku serwerowym od 15 lat. Zbiega się to w czasie z ujawnieniem, że AMD zwiększyło ponad dwukrotnie swoje przychody z centrów danych w ostatnim kwartale, co przyczyniło się do silnego trzymiesięcznego okresu, w którym firma osiągnęła 3,4 miliarda dolarów przychodu, co stanowi wzrost o 93 procent w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Tymczasem dochód netto AMD w pierwszym kwartale 2021 roku wzrósł o 94 procent rok do roku, do 555 milionów dolarów.

AMD właśnie odnotowało swój największy skokowy wzrost udziału w rynku serwerowym od 15 lat.

„Zanotowaliśmy wyjątkowy wzrost przychodów z roku na rok we wszystkich naszych działach, a przychody z centrów danych wzrosły ponad dwukrotnie. Zwiększone całoroczne prognozy podkreślają silny wzrost, jakiego oczekujemy w naszej działalności w oparciu o coraz częstsze stosowanie naszych wysokowydajnych produktów komputerowych i poszerzaniu relacji z klientami” - powiedziała w zeszłym miesiącu dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su. Potwierdza to najnowszy raport firmy Mercury Research dotyczący udziału w rynku procesorów x86, w którym udział chipów serwerowych AMD wzrósł o 1,8 punktu do 8,9 procent. Patrząc na całoroczny wzrost, udział AMD w rynku centrów danych wzrósł o 3,8 punktu. Prezes Mercury Research, Dean McCarron, powiedział, że wzrost udziału AMD w rynku procesorów serwerowych w pierwszym kwartale jest najszybszy od drugiego kwartału 2006 roku.

Co może być zaskakujące, AMD faktycznie sprzedało najwięcej procesorów serwerowych w drugim kwartale 2006 roku. Obecnie AMD, uzbrojone w architekturę Zen, sprzedaje jednak procesory po wyższej cenie i są to układy z wyższej półki. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, Intel ma powody do obaw. Patrząc wstecz na drugi kwartał 2006 r., kiedy AMD ustanowiło własny rekord sprzedaży procesorów do serwerów, w ciągu zaledwie 18 miesięcy wzrosło z około 5-7 procent do 22 procent udziałów w rynku, napędzane przez 64-bitowe CPU Opteron. Ale w ciągu następnej dekady udział AMD w rynku serwerów spadł, podczas gdy Intel przeważnie notował wzrosty. Aż do teraz. Byłoby błędem, gdyby Intel zakładał, że scenariusz ten się powtórzy. Dr Su udowodniła, że ​​jest właściwą osobą na odpowiednim miejscu. Są też powody, by sądzić, że AMD będzie nadal zmniejszać dominujący udział Intela w rynku centrów danych. Minęły mniej niż dwa miesiące odkąd AMD przeniosło swoją architekturę Zen 3 na serię EPYC 7003 (Mediolan), w konfiguracjach z nawet 64 rdzeniami i 128 wątkami. W tej chwili AMD może pochwalić się znaczną przewagą gęstości na gniazdo nad konkurencyjnymi rozwiązaniami Xeon.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD z największym wzrostem na rynku serwerowych CPU od 15 lat

 0