Przedstawiciele AMD podczas seminarium internetowego Meet the Experts potwierdzili, że firma pracuje nad wprowadzeniem technologii pamięci CXL do swoich procesorów konsumenckich - nastąpić ma to w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.
Wdrożenie tej technologii w konsumenckich procesorach Ryzen spowoduje wykorzystanie nośników pamięci, takich jak dyski SSD, do magistrali pamięci w celu poprawy wydajności. Compute eXpress Link (CXL) zapewnia lepszą wydajność, mniejsze opóźnienia i możliwości rozszerzenia pamięci poprzez umieszczenie zdalnych urządzeń pamięci w tej samej puli co systemowa pamięć DRAM. Najprościej rzecz ujmując, pozwoli to na rozszerzenie pamięci poprzez podłączenie dysku SSD lub większej ilości pamięci do portu PCIe lub M.2 urządzenia.
Wdrożenie tej technologii w konsumenckich procesorach Ryzen spowoduje wykorzystanie nośników pamięci, takich jak dyski SSD, do magistrali pamięci w celu poprawy wydajności.
W przeciwieństwie do technologii Optane, którą Intel uśmiercił z powodu słabej adaptacji, standard CXL już cieszy się szerokim poparciem w branży za sprawą otwartego protokołu i może obsługiwać wiele rodzajów pamięci. W rzeczywistości nad nową specyfikacją pracują m.in. AMD i Intel.
Program seminarium Meet the Experts obejmował szeroki zakres tematów, w tym platformę AMD AM5, pamięć DDR5 i dyski SSD PCIe 5.0. Gospodarz następnie rozpoczął sesję Q&A i jeden z uczestników zapytał, dlaczego urządzenia pamięci masowej nie są podłączone do magistrali pamięci. Starsza menedżer ds. programistów w AMD, Leah Schoeb, wyjaśniła, że trwałe pamięci (takie jak dyski SSD) i pamięć operacyjna komunikują się obecnie za pomocą różnych protokołów, uniemożliwiając komunikację.
„[...] To nie jest tak, że w przyszłości nie będziemy łączyć tej komunikacji. To jest coś, do czego dążymy z technologiami takimi jak CXL. Więc w kolejnych trzech do pięciu latach, zobaczycie to najpierw w obszarze serwerów, ale również w segmencie konsumenckim, dzięki czemu pamięć [ang. memory] i pamięć masowa [ang. storage] będą mogły komunikować się na tej samej magistrali przez CXL”.
Gospodarz zapytał starszego menedżera ds. marketingu technicznego firmy Phison, Chrisa Ramseyera, czy firma ma coś więcej do dodania w tym temacie. „Cóż, szczerze mówiąc, prowadzimy rozmowy w tej sprawie. Niektóre z nich są z Leah. Nie jestem pewien, ile naprawdę mogę zdradzić. Nie ogłosiliśmy niczego w tym temacie, ale mogę powiedzieć, że czynimy postępy. I znowu, będzie to kolejny projekt typu ekosystemowego, w który nie będzie zaangażowany tylko Phison czy AMD. Wszyscy będziemy musieli współpracować, aby to zrobić i taka współpraca przyniosła naprawdę zaawansowane komputery w ciągu ostatnich kilku lat [...]” – skomentował przedstawiciel Phison.
Przypominamy, że specyfikacja CXL to otwarty standard branżowy, który zapewnia spójne połączenie pamięci podręcznej między procesorami i akceleratorami, takimi jak GPU, inteligentne urządzenia I/O, DPU i różne warianty pamięci DDR4/DDR5 i pamięci trwałej. Połączenie umożliwia procesorowi pracę w tych samych regionach pamięci, co podłączone urządzenia, poprawiając w ten sposób wydajność i energooszczędność przy jednoczesnym zmniejszeniu złożoności oprogramowania i ruchu danych. Jednak protokół wymaga do działania dedykowanego układu zarówno w procesorze hosta, jak i podłączonym urządzeniu, takim jak pamięć, nośnik danych, GPU lub inne akceleratory.
Pierwsze procesory obsługujące CXL są jednak tuż za rogiem: Intel Sapphire Rapids i AMD EPYC Genoa zostaną wprowadzone z wczesnymi rewizjami specyfikacji tej technologii zbudowanej wokół interfejsu PCIe 5.0. Nowe wersje specyfikacji CXL, które wciąż są opracowywane, będą obsługiwać PCIe 6.0 i powinny oferować bardziej skomplikowane możliwości, takie jak współdzielenie i łączenie pamięci. AMD ujawni swoje chipy serwerowe EPYC Genoa w transmisji na żywo 10 listopada, podczas gdy CPU Intel Sapphire Rapids mają pojawić się na początku przyszłego roku, więc technologia CXL jest na skraju wykorzystania w świecie rzeczywistym.
AMD nie podało konkretnej daty ani generacji chipów do obsługi CXL w konsumenckich procesorach, ale wspomniane trzy do pięciu lat sugeruje, że musimy uzbroić się w cierpliwość.
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zamierza wprowadzić technologię CXL w konsumenckich procesorach. To może być rewolucja