AMD zapowiada architekturę RDNA 2 i GPU Navi 2x. Premiera w tym roku

AMD zapowiada architekturę RDNA 2 i GPU Navi 2x. Premiera w tym roku

AMD w trakcie odbywającego się wczoraj w nocy Financial Analysts Day 2020 dostarczyło nam wiele ciekawych informacji na temat swoich przyszłych planów, w tam także w zakresie nadchodzących GPU.  Dowiedzieliśmy się m.in., że jeszcze w tym roku doczekamy się kart graficznych bazujących na architekturze RDNA 2, które napędzane będą przez GPU Navi 2x. Te nowe układy graficzne Czerwonych napędzać mają także nadchodzące konsole od Sony i Microsoftu, ale co z punktu pecetowych graczy najważniejsze, ci również doczekają się stosownych produktów. Nie mamy jednak na tę chwilę pewności, jakie segmenty rynku AMD zamierza pokryć kartami z Navi 2x. Na pewno możemy liczyć na high-endowe GPU (Big Navi?), gdyż AMD wspominało o gamingu w 4K, ale biorąc pod uwagę, że dopiero co doczekaliśmy się premiery modeli Radeon RX 5500 XT i RX 5600 XT, raczej nie ma co liczyć na ich następców jeszcze w tym roku. Data premiery także nie jest znana, ale raczej obstawiamyy jesień niż lato.

Jeszcze w tym roku doczekamy się kart graficznych bazujących na architekturze RDNA 2, które napędzane będą przez GPU Navi 2x.

AMD zapowiada architekturę RDNA 2 i GPU Navi 2x. Premiera w tym roku

Producent potwierdził, że Navi 2x / RDNA 2 przyniesie wsparcie dla ray tracingu, ale także technologii Variable Rate Shading i wielu innych nowych rozwiązań. AMD wspomniało również co nieco na temat wydajności i oczekiwać mamy 50% poprawy osiągów na Wat w stosunku do pierwszej generacji RDNA (podobny skok otrzymaliśmy pomiędzy RDNA i GCN). Przedsiębiorstwo nie rozwinęło jednak tej myśli i nie wiemy, czy oznaczać będzie to 50% więcej wydajności przy zachowaniu tych samych poziomów mocy co w przypadku poprzednika czy też zdecyduje się na obniżenie wymogów energetycznych, ale kosztem mniejszego wzrostu wydajności końcowej. Niemniej jednak, wygląda to obiecująco, choć z drugiej strony trzeba pamiętać, że Radeon RX 5700 XT ma średnio ok. 30% straty do flagowego GeForce’a, czyli RTX 2080 Ti (w przypadku rozdzielczości 4K nawet ok. 50% straty). Jesienią zaś RTX 2080 Ti będzie miał dwa lata na karku i Zieloni na pewno przygotowują już jego następcę, więc nowa flagowa karta AMD będzie miała jeszcze mocniejszego rywala.  

AMD zapowiada architekturę RDNA 2 i GPU Navi 2x. Premiera w tym roku

W trakcie prezentacji AMD pokazało również sprzętowe wsparcie dla ray tracingu renderowane za pomocą układu RDNA 2, ale materiał był wcześniej nagrany, więc trudno traktować go poważnie. Wiemy jednak, że GPU bazujące na RDNA 2 trafią do nowych konsol, gdzie również zapewniać będą obsługę śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, co może być dużą szansą na upowszechnienie tej technologii. Prócz RDNA 2 i Navi 2x, AMD wspomniało już nawet o RDNA 3 i Navi 3x, które według harmonogramu firmy zadebiutować mają przed końcem 2022 roku. Niestety nie zdradzono żadnych innych szczegółów na ich temat. Wygląda więc na to, że AMD stawia na półtoraroczne kadencje swoich architektur GPU.     

AMD zapowiada architekturę RDNA 2 i GPU Navi 2x. Premiera w tym roku

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zapowiada architekturę RDNA 2 i GPU Navi 2x. Premiera w tym roku

 0