AMD zapowiada drugą generację Ryzenów, APU Raven Ridge i obniża ceny CPU

AMD zapowiada drugą generację Ryzenów, APU Raven Ridge i obniża ceny CPU

Jeszcze przed oficjalnym startem CES 2018 AMD postanowiło przedstawić swoje plany na ten rok, które dotyczą zarówno drugiej generacji procesorów Ryzen, jak i desktopowych układów APU. To jednak nie wszystko, ponieważ AMD w końcu obniżyło także ceny dotychczasowych Ryzenów.

Zacznijmy od drugiej generacji CPU Ryzen dla komputerów stacjonarnych. Co prawda AMD wciąż stroni od szczegółów na temat poszczególnych modeli, ich wydajności  czy cen, ale przynajmniej dowiedzieliśmy się, że ich premiera planowana jest na kwiecień. Procesory bazować będą na 12 nm procesie i architekturze Zen+, która wprowadza poprawę optymalizacji względem pierwszej generacji. Spodziewać mamy się tu więc wyższego taktowania zegarów i nowych technologii Boost (Boost 2 i XFR 2). Producent zasugerował także dwucyfrowy wzrost wydajności, ale nie chciał ujawnić żadnych liczb. Tak jak obiecywano już wcześniej, druga generacja Ryzenów będzie w pełni kompatybilna z chipsetami 300, ale wraz z nowymi procesorami zadebiutują także płyty główne z układami logiki z serii 400, które gwarantować mają lepszą wydajność, niższy pobór energii czy dodatkowe funkcje. Większość zmian sprowadzać będzie się jednak do lepszego wsparcia pamięci, zapewniając ich efektywniejsze OC.

Prezentacja AMD w ramach CES przyniosła sporo ciekawych informacji na temat planów firmy na ten rok, w szczególności w zakresie procesorów

AMD zapewniło także, że architektura Zen 2 bazować będzie na 7 nm litografii i prace nad nią zostały już ukończone, więc nie powinno być problemów z premierą w przyszłym roku (zgodnie z planem idą też prace nad Zen 3). Nieco więcej dowiedzieliśmy się za to na temat stacjonarnych APU Raven Ridge. Te trafią do sprzedaży już 12 lutego i będą kompatybilne z podstawką AM4. Na start otrzymamy 2 modele: Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G. Ten drugi wyposażono w 4 rdzenie CPU i tyle samo wątków, a ich taktowanie wynosi 3,5 GHz (3,7 GHz w trybie Boost). CPU posiada 8 jednostek CU, a cena tego układu wynosić ma zaledwie 99 USD. Ryzen 5 2400G oferuje zaś 4 rdzenie i 8 wątków taktowanych zegarem 3,6 GHz (w trybie Boost osiągają do 3,9 GHz), a także GPU o prędkości 1240 MHz z 11 jednostkami obliczeniowymi (CU), co daje 704 procesory strumieniowe. Jego cena to 169 USD. AMD pochwaliło się także wydajnością swoich nowych produktów i Ryzen 5 2400G ma być równie wydajny co Intel Core i5-8400 wraz z grafiką Nvidia GeForce GT 1030, będąc o 100 USD tańszą opcją, nie wspominając już o niższym TDP wynoszącym 65W.

Nowe APU będą także łatwe w podkręcaniu i na pokazie GPU w Ryzen 5 2400G wykręcono do 1750 MHz na standardowym chłodzeniu i kiedy połączono to z szybką pamięcią, wynik w teście 3DMark Fire Strike wzrósł o 40%. Oczywiście CPU także jest łatwe w OC, co tylko zwiększa wartość tych procesorów. AMD zaprezentowało także nowy cooler CPU o nazwie Wraith Prism - ten oferuje usprawniony profil dla kompaktowych urządzeń, bezpośredni kontakt miedzianych ciepłowodów z CPU i więcej RGB. To jednak nie koniec dobrych wieści, ponieważ producent w końcu zdecydował się także na oficjalne obniżenie cen procesorów Ryzen. Cięcia obejmują także modele Threadripper (poza dwoma najwydajniejszymi modelami) i sięgają nawet 30%. Szczegóły prezentuje poniższa tabela. Nie wiemy, kiedy nowe ceny zaczną obowiązywać w Polsce, ale zapewne wkrótce powinniśmy odnotować je w rodzimych sklepach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zapowiada drugą generację Ryzenów, APU Raven Ridge i obniża ceny CPU

 0