AMD zapowiada karty graficzne Navi. Radeon RX 5700 rywalem GeForce RTX 2070

AMD zapowiada karty graficzne Navi. Radeon RX 5700 rywalem GeForce RTX 2070

Po licznych plotkach, spekulacjach i przeciekach, AMD w końcu zdecydowało się uchylić rąbka tajemnicy i na swojej konferencji na tajwańskich targach Computex 2019 zapowiedziało karty graficzne z serii Radeon RX 5000. Trzeba przyznać, że jedną z największą niewiadomych odnośnie Navi było jak Czerwoni nazwą nowe grafiki i nie sprawdziły się tu ostanie doniesienia sugerujące schemat podobny jak w przypadku procesorów tego producenta, czyli Radeon RX 3000, gdyż ostatecznie firma prowadzona przez Lisę Su zdecydowała się na serię Radeon RX 5000. Poza tym, AMD ujawniło także zupełnie nową architekturę gamingową o nazwie Radeon DNA (RDNA), która zastąpić ma już wysłużone Graphics Core Next (GCN), które debiutowało na rynku przed siedmioma laty. Nowa technologia przełamywać ma wiele ograniczeń poprzednika, oferując znacząco usprawnione funkcje.

AMD ujawniło także zupełnie nową architekturę gamingową o nazwie Radeon DNA (RDNA), która zastąpić ma już wysłużone Graphics Core Next (GCN).

AMD zapowiada karty graficzne Navi. Radeon RX 5700 rywalem GeForce RTX 2070

RDNA przynosi przede wszystkim zupełnie nowy design jednostek obliczeniowych (CU), co, jak podaje AMD, znacząco usprawnia efektywność i zwiększa liczbę instrukcji na cykl (IPC). Producent zaimplementował także nową wielopoziomową hierarchię pamięci cache w ramach RDNA, co przynosić ma wymierne korzyści w postaci ograniczenia opóźnień, wyższej przepustowości i niższego poboru energii. Architektura wykorzystuje też poprawiony potok graficzny, który optymalizować ma wydajność na cykl zegara i zapewniać wyższe taktowanie GPU. Co więcej, w porównaniu do poprzednika, czyli GCN, jego następca pochwalić będzie mógł się mniejszym rozmiarem, ale producent nie zdradził jaka będzie to różnica. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest jednak, że RDNA przynosi lepszą wydajność w grach przy niższym poborze energii i niższych opóźnieniach. AMD obiecuje 25% wzrost wydajność na zegar i nawet do 50% na wat względem poprzednika.

CPU AMD Ryzen 3000 oficjalnie. Do 12 rdzeni za 499 USD

AMD zapowiada karty graficzne Navi. Radeon RX 5700 rywalem GeForce RTX 2070

Pierwszą serią kart graficznych, która zrobi użytek z RDNA, będzie oczywiście Radeon 5000. Modele te wyposażono w GPU z rodziny Navi, które produkowane są przez TSMC w 7 nm litografii, a co warto podkreślić, grafiki te wykorzystywać mają szybki interfejs PCIe 4.0 (ten wspierany jest także przez nowe procesory Ryzen 3000) oraz pamięci GDDR6. Jak na razie otrzymaliśmy jedynie zwiastun tego co ma nadejść, w postaci rzutu okiem na GPU i porównanie Radeona RX 5700 do karty GeForce RTX 2070 od NVIDII, gdzie produkt AMD oferować ma o ok. 10% wyższą wydajność w benchmarku Strange Brigade (trzeba jednak pamiętać, że tytuł ten mocno faworyzuje produkty Czerwonych). Karty z serii Radeon RX 5000 trafią do sprzedaży tego samego dnia co procesory Ryzen 3000, czyli 7 lipca, ale więcej szczegółów na temat ich wydajności, cen i specyfikacji poznać mamy 10 czerwca na konferencji AMD "Next Horizon Gaming" w ramach targów E3.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zapowiada karty graficzne Navi. Radeon RX 5700 rywalem GeForce RTX 2070

 0