AMD zapowiada nowe akceleratory graficzne z rodziny Instinct. Czerwoni szykują mocne uderzenie

AMD zapowiada nowe akceleratory graficzne z rodziny Instinct. Czerwoni szykują mocne uderzenie

AMD zainaugurowało Computex kilkoma ekscytującym ogłoszeniami, wśród produktów zapowiedzianych przez tego producenta pojawiły się też nowe akceleratory graficzne. Mowa tu o Instinct MI325X, które będzie dostępne w czwartym kwartale 2024 roku, nadchodzącej serii Instinct MI350 opartej na architekturze CDNA4, planowanej na przyszły rok oraz całkowicie nowych produktach z serii Instinct MI400 bazujących na CDNA „Next” szykowanych na 2026 rok.

Być może najbardziej znaczącą zapowiedzią jest to, że zaktualizowany harmonogram rozwoju produktów AMD uwzględnia coroczny plan wydawania produktów, zapewniając ciągły wzrost wydajności AI i HPC dzięki ulepszonym zestawom instrukcji oraz większej pojemności i przepustowości pamięci.

AMD zainaugurowało Computex kilkoma ekscytującym ogłoszeniami, wśród produktów zapowiedzianych przez tego producenta pojawiły się też nowe akceleratory graficzne.

AMD

AMD Instinct MI325X, którego premiera planowana jest na czwarty kwartał 2024 r., będzie wyposażony w maksymalnie 288 GB pamięci HBM3E i przepustowość pamięci 6 TB/s. Według producenta, systemy wykorzystujące osiem akceleratorów MI325X zapewnią o 30% lepszą wydajność wnioskowania w ramach modelu Meta Llama-3 70B i generowanie tokenów w porównaniu do H100 od NVIDII. Pojedyncze akceleratory MI300X wykazały się także doskonałą wydajnością w zadaniach modelu Mistral-7B, pokonując konkurenta o 20%, jak wynika z testów AMD. Trzeba jednak pamiętać, że Instinct MI325X będzie konkurencją dla akceleratorów H200 czy nawet B100/B200.

Następnie w 2025 r. spodziewana jest premiera serii MI350, opartej na architekturze AMD CDNA 4. Seria ta zapewnia 35-krotny wzrost wydajności wnioskowania AI w porównaniu z MI300. Instinct MI350 będzie wykorzystywać 3 nm litografię i obsługiwać nowe formaty danych – FP4 i FP6 – oraz instrukcje zwiększające wydajność i efektywność sztucznej inteligencji. Jak podkreśla AMD, oprogramowanie AMD ROCm 6 odgrywa kluczową rolę w maksymalizacji wydajności akceleratorów MI300X. 

AMD

Przyspiesza także wdrażanie produktów AMD z serii Instinct MI200 i MI300 przez dostawców usług w chmurze i integratorów systemów. Microsoft Azure wykorzystuje te akceleratory do usług OpenAI, Dell T integruje je z maszynami AI dla przedsiębiorstw PowerEdge, a Lenovo i HPE wykorzystują je w swoich serwerach.

AMD

„Akceleratory AMD Instinct MI300X cieszą się coraz większym zainteresowaniem u wielu partnerów i klientów, w tym Microsoft Azure, Meta, Dell Technologies, HPE, Lenovo i innych, co jest bezpośrednim skutkiem wyjątkowej wydajności i wartości akceleratora AMD Instinct MI300X” – powiedział Brad McCredie, wiceprezes korporacyjny, Data Center Accelerated Compute, AMD. „Nieustannie pracujemy nad tempem innowacji, zapewniając wiodącą pozycję i wydajność w branży sztucznej inteligencji, a nasi klienci oczekują dalszej ewolucji szkoleń i wnioskowania w zakresie sztucznej inteligencji w centrach danych” - dodał.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zapowiada nowe akceleratory graficzne z rodziny Instinct. Czerwoni szykują mocne uderzenie

 0