AMD zapowiedziało 32-rdzeniowy procesor Ryzen Threadripper

AMD zapowiedziało 32-rdzeniowy procesor Ryzen Threadripper

AMD mocno nakręcało atmosferę przed Computex 2018, obiecując konferencję "jakiej jeszcze nie widzieliśmy" i choć zapowiedzi te były nieco nad wyrost, to trzeba przyznać, że czerwona ekipa miała się czym pochwalić na tajwańskich targach.

Jednym z najważniejszych nowych produktów zaprezentowanych przez AMD jest niewątpliwie druga generacja procesorów HEDT z rodziny Ryzen Threadripper. Te podobnie jak tegoroczne CPU Ryzen 2000 bazują na usprawnionej 12 nm architekturze Zen+. Tym, co najbardziej robi wrażenie, jest jednak flagowy model, który oferować będzie aż 32 rdzenie i 64 wątki. To dwukrotnie więcej niż jeszcze przed rokiem, a udało się również pobić zapowiadany wczoraj przez Intela procesor HEDT, który oferować będzie 28 rdzeni i 56 wątków. Nowy 32-rdzeniowy układ mieścić ma się w podstawce SP3 dostępnej dla obecnych płyt głównych z chipsetem X399 (te zapewne potrzebować będą jedynie aktualizacji firmware'u). Pod rozpraszaczem ciepła kryją się tu cztery 8-rdzeniowe kości Pinnacle Ridge, które zapewniają wsparcie dla takich technologii, jak Precision Boost II i XFR 2.0.

32 rdzenie i 64 wątki to dwukrotnie więcej niż jeszcze przed rokiem, a udało się również pobić zapowiadany wczoraj przez Intela jego procesor HEDT

Sharp zamierza wykupić dział PC od Toshiby

Na Computex AMD przywiozło sprawną próbkę inżynieryjną nadchodzącego flagowca, którego możliwości przetestowano na żywo w popularnym teście Blender. Wciąż nie znamy jeszcze nazw nowych Threadripperów, ale biorąc pod uwagę dotychczas stosowany schemat, spodziewać można się, że będzie to 2900X, 2920X i 2950X. Oczekiwać można odświeżenia dotychczasowych modeli, ale również pojawienia się zupełnie nowych, np. z 24, 28 i kończąc na 32 rdzeniach. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe zmiany, to powinny wyglądać one podobnie jak w Ryzenach, co oznacza wyższe częstotliwości taktowania oraz optymalizację opóźnień pamięci. Niestety nie poznaliśmy cen i daty premiery drugiej generacji Threadripperów, ale te zapewne zadebiutują na rynku w trzecim kwartale tego roku.

Komentarze do: AMD zapowiedziało 32-rdzeniowy procesor Ryzen Threadripper