AMD zaprezentowało serwerową szafę P47 o mocy obliczeniowej 1 PetaFlops

AMD zaprezentowało serwerową szafę P47 o mocy obliczeniowej 1 PetaFlops

Co prawda AMD w ostatnich dniach przykuło naszą uwagę głównie za sprawą kart graficznych Radeon RX Vega oraz procesorów Ryzen Threadripper, ale firma pochwaliła się także naprawdę interesującym projektem P47.

AMD i Inventec razem ujawniły nowe urządzenie P47, czyli platformę do masowych obliczeń równoległych zamkniętą w formie serwera 2U, którą zaprojektowano w szczególności do uzyskiwania znakomitych możliwości w szeregu zadań: od wirtualizacji graficznej po inteligencję maszynową. System P47 w formie pojedynczej szafy rackowej to 1 PetaFlops mocy obliczeniowej w pełni 32-bitowej precyzji . Producent chwali się tu uzyskaniem o 25% lepszej efektywność obliczeniowej niż wybrane konkurencyjne platformy superkomputerowe. Urządzenie napędzane jest przez 20 procesorów EPYC 7601 (32-rdzeniowe modele) oraz ok. 80 kart graficznych z rodziny Radeon Instinct, a P47 wspiera ok. 10 TB pamięci Samsunga i 20 kart Mellanox 100G. Wszystko to zamknięto w szafie wysokości niewiele wyższej od Lisy Su (szefowa AMD) zapewniającej efektywność energetyczną na poziomie aż 30 GigaFlopsów na 1 Wat, co oznacza, że sprzęt pobiera 33 333W.

Projekt P47 robi naprawdę spore wrażenie, szczególnie jeśli przyjrzymy się temu, co udało się osiągnąć w stosunkowo niewielkim urządzeniu i porównaniu z superkomputerami sprzed kilku lat

Jest to o tyle imponujące osiągnięcie, że jeszcze dekadę temu superkomputer o takiej mocy obliczeniowej potrzebowałby powierzchni 6000 stóp kwadratowych i tysięcy napędzających go procesorów. Poza tym, w 2007 roku byłby to najwydajniejszy superkomputer na Ziemi, a dziś to jedynie stosunkowo niewielka szafa rackowa. Ten system zapewnia zaś więcej rdzeni, wątków, jednostek obliczeniowych, linii IO i kanałów dla pamięci do użycia w jednym momencie niż jakikolwiek inny podobnie skonfigurowany system wcześniej. P47 powinien się pojawić w ofercie firmy Inventec i jej głównego dystrybutora AMAX w 4 kwartale tego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zaprezentowało serwerową szafę P47 o mocy obliczeniowej 1 PetaFlops

 0