AMD zaprezentuje Radeony RX Vega za dwa miesiące na SIGGRAPH 2017

AMD zaprezentuje Radeony RX Vega za dwa miesiące na SIGGRAPH 2017

Koncern AMD w trakcie swoje dzisiejszej konferencji na targach Computex w Tajpej zapowiedział, że na konsumenckie karty graficzne Radeon RX Vega będziemy musieli zaczekać do konferencji SIGGRAPH 2017, która startuje 30 lipca. Producent potwierdził także premierę procesorów Threadripper i high-endowej platformy X399 w trakcie zbliżającego się lata, ujawniając przy okazji kolejne szczegóły na ich temat.

Zacznijmy jednak od architektury Vega, ponieważ o ile AMD zapewniło, że model Radeon Vega Frontier Edition zadebiutuje pod koniec czerwca, to jednak nasza uwaga skupiona jest raczej na modelach skierowanych do graczy, a nie profesjonalistów. Niestety wbrew oczekiwaniom, Czerwoni uraczyli nas jedynie krótkim pokazem możliwości, uruchamiając grę Prey w rozdzielczości 4K na dwóch nadchodzących Radeonach Vega w CrossFire i 16-rdzeniowym procesorze Threadripper. Demo nie zawierało nawet licznika kl./s, a poza tym Prey raczej trudno uznać za benchmark i wybitnie wymagający tytuł, dlatego prezentacja była raczej rozczarowująca. Nie pozostaje nam więc nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i poczekać te 2 miesiące na zapowiedź nowych Radeonów z wysokiej półki, a w międzyczasie zapewne docierać będą do nas kolejne przecieki.

Niestety wbrew temu, co sugerował sam producent, na pełnoprawną prezentację konsumenckich kart graficznych Radeon RX Vega przyjdzie nam poczekać jeszcze 2 miesiące

AMD potwierdziło także, że flagowy procesor z serii Threadripper dostarczy 16 rdzeni i 32 wątki. Co prawda bitwę na liczby producent przegrał już z Intelem, po wczorajszej zapowiedzi 18-rdzeniowego układu Core i9, ale za to jego platforma zapewni wsparcie dla 64 linii PCIe 3.0 oraz 4-kanałowych pamięci DDR4. Dla porównania, najmocniejsze modele Skylake-X oferować będą jedynie 44 linie PCie, a te z niższej półki zapewniają już tylko 28 linii. Tym samym platforma AMD, w odróżnieniu od konkurenta, zapewni pełną przepustowość x16 dla kilku wysokowydajnych kart graficznych. Nie wiemy jeszcze, jak prezentować będą się ceny Threadripperów, ale liczymy na to, że będą wyraźnie niższe od układów Skylake-X od Intela. Przy okazji AMD zapewniło także o pojawieniu się w drugiej połowie roku mobilnych Ryzenów - wersje APU pozwolić mają na laptopy o grubości poniżej 15 mm z 4-rdzeniowym (8-wątkowym) CPU i GPU na bazie architektury Vega. Wzrost wydajności względem 7. generacji APU wynosić ma +50% dla CPU i +40% dla GPU, natomiast pobór energii ma być nawet o 50% niższy.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zaprezentuje Radeony RX Vega za dwa miesiące na SIGGRAPH 2017

 0