AMD Zen 2 zapewnić ma 29% skok IPC względem pierwszej generacji

AMD Zen 2 zapewnić ma 29% skok IPC względem pierwszej generacji

W trakcie ubiegłotygodniowej konferencji Next Horizon dla inwestorów, AMD pochwaliło się nowymi 7 nm produktami i zaprezentowało pierwsze, niezwykle interesujące szczegóły na temat architektury Zen 2. Nieco zamieszania wywołały jednak informacje odnośnie wzrostu wydajności IPC (instrukcje na cykl zegara), gdyż producent zasugerował 25% skok generacyjny. Nie było jasne, czy chodzi tu jedynie o IPC, czy też o wzrost otrzymywany także za sprawą przyspieszenia zegarów. Jak wynika zaś z najnowszych odniesień, skok instrukcji na cykl zegara ma być nawet jeszcze większy i wynosić aż 29% w porównaniu do pierwszej generacji Zen, co jest wręcz wyśmienitym rezultatem. To naprawdę bardzo dużo, dlatego też radzimy podchodzić do tych rewelacji ze sporą dawką sceptycyzmu, ale z drugiej strony otrzymujemy praktycznie nową architekturę (a nie jedynie usprawnioną wersję poprzedniej), a AMD wcześniej udowodniło ,że potrafi zapewnić nawet 52% skok IPC.

Sugerowany przez AMD skok wydajności IPC, jaki zapewnić ma architektura Zen 2 jest bardzo obiecujący.

Sugerowany przez AMD skok wydajności IPC, jaki zapewnić ma architektura Zen 2 jest bardzo obiecujący.

Dla porównania, Zen+ oferowało jedynie 3-5% wzrost wydajności instrukcji na cykl zegara względem Zen, ale wynikało to jedynie z poprawionych algorytmów Precision Boost i szybszej pamięci podręcznej. Jak podaje zaś chiński portal Expreview, AMD pochwaliło się wynikami wewnętrznych Zen 2 w testach DKERN + RSA dla na liczb całkowitych i zmiennoprzecinkowych, gdzie udało się uzyskać rezultat 4,53, a w przypadku pierwszej generacji Zen  było to 3,5, co daje właśnie blisko 30% wzrost IPC, który odnieść można do jednordzeniowej wydajności porównywanej przy tej samej częstotliwości zegarów. Wygląda to bardzo obiecująco i jeśli rzeczywiście przełoży się na wzrost wydajności procesorów Ryzen Threadripper i EPYC, to Intel będzie miał spory problem z odpowiedzią na nową ofertę swojego największego konkurenta.

Zanim jednak wpadniemy w nadmierny optymizm, trzeba pamiętać, że liczby te pochodzą bezpośrednio producenta, a nie wynikają z niezależnych testów, a jak pokazał przypadek Intela i Principled Technologies, lepiej zachować sporo dystansu do tego typu wyników prezentowanych bezpośrednio przez firmy. Warto przypomnieć, że architektura Zen 2 w pierwszej kolejności trafi do drugiej generacji serwerowych procesorów EPYC, znanych pod nazwą kodową Rome, ale na początku 2019 roku spodziewany się prezentacji trzeciej generacji CPU Ryzen, która również zrobi z niej użytek. W okolicach połowy przyszłego roku powinniśmy doczekać się zaś trzeciej generacji układów HEDT z rodziny Threadripper.

Aktualizacja (16-11-2018): AMD odniosło się do rzekomego 29% skoku IPC architektury Zen 2 względem Zen, tłumacząc, że taki wzrost wydajności uzyskano jedynie w specjalistycznym zastosowaniu związanym z usługami finansowymi i nie należy odnosić tego do IPC. Można było się tego spodziewać i zapewne nowa architektura przyniesie raczej standardowy, kilkunastoprocentowy skok względem poprzednika.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Zen 2 zapewnić ma 29% skok IPC względem pierwszej generacji

 0