AMD zmieni nazwę swoich procesorów? Wszystko po to, żeby mieć wyższy numerek od Intela

AMD zmieni nazwę swoich procesorów? Wszystko po to, żeby mieć wyższy numerek od Intela

Ryzen 9000, Ryzen AI 100 czy Ryzen AI 300? Jak to w końcu jest z tym nazewnictwem nadchodzącej serii procesorów AMD? Odpowiedź na to pytanie opublikował teraz znany leaker. Jego zdaniem AMD postawi na Ryzen AI 300, co będzie sztuczką marketingową.

Jeden z leakerów, Golden Pig Upgrade, donosi, że AMD zdecydowało się na zmianę oznaczenia serii swoich nadchodzących procesorów. Początkowo zakładano, że układy bazujące na Strix Point będą po prostu należeć do rodziny Ryzen 8000 lub Ryzen 9000. W nomenklaturze pozmieniała jednak ogromna popularność sztucznej inteligencji. Na rynku widzimy pewien trend - każdy chce mieć coś wspólnego z AI. Nieważne czy to hardware czy software. Nie inaczej jest w przypadku AMD. Firma ta widocznie również chce zaznaczyć swoją gotowość na sztuczną inteligencję.

Intel już niedługo wprowadzi do swojej oferty procesory z linii Core Ultra 200. Decydując się na Ryzen AI 300 zamiast Ryzen AI 100, AMD teoretycznie "wyprzedza" Intela o jedno oczko w oznaczeniu.

Ryzen AI 300

Według niedawnych przecieków procesory Strix Point miały więc nazywać się Ryzen AI 100. Jednak, jak się okazuje, mogła to nie być finalna decyzja. Według Golden Pig Upgrade AMD zmieni nazwę na Ryzen AI 300. Czemu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - chodzi o marketing. Intel już niedługo wprowadzi do swojej oferty procesory z linii Core Ultra 200. Decydując się na Ryzen AI 300 zamiast Ryzen AI 100, AMD teoretycznie "wyprzedza" Intela o jedno oczko w oznaczeniu.

Leaker twierdzi więc, że powinniśmy spodziewać się takich modeli, jak Ryzen AI 9 HX 370 i Ryzen AI 9 365. Trzeba jednak dodać, że jakiś czas temu na stronie ASUSa pojawiła się specyfikacja laptopa Vivobook S16 OLED (M5606), w której znajdował się procesor Ryzen AI 9 HX 170. Podane zostały też szczegóły dotyczące tego chipu. To 12-rdzeniowy i 24-wątkowy model dysponujący 36 MB pamięcie cache. Jego maksymalny zegar to 5,1 GHz, a wydajność AI określana jest na 77 TOPS. Zgodnie z informacjami od Golden Pig model Ryzen AI 9 HX 170 trafi na rynek pod nazwą Ryzen AI 9 HX 370.

AMD najpewniej przedstawi nową serię procesorów podczas zbliżających się targów Computex. Tegoroczna edycja rozpocznie się już 4 czerwca.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zmieni nazwę swoich procesorów? Wszystko po to, żeby mieć wyższy numerek od Intela

 0