AMD zmienia zdanie. Płyty X470 i B450 będą wspierać CPU Zen 3

AMD zmienia zdanie. Płyty X470 i B450 będą wspierać CPU Zen 3

Niewiele ponad tydzień temu AMD poinformowało, że ich nadchodzące procesory Ryzen 4000, które bazować będą na nowej architekturze Zen 3, nie będą obsługiwane przez płyty główne ze starszymi chipsetami. Jak nietrudno się domyślić, wiadomość ta nie została zbyt ciepło przyjęta przez społeczność entuzjastów, którym nie spodobało się, że producent wymusza na nich zakup droższych/nowszych płyt głównych z układami logiki X570 i B550 (lub nowszych). „Chcielibyśmy zapewnić pełne wsparcie dla każdego procesora na każdym chipsecie, ale pamięć flash przechowująca ustawienia BIOS oraz wsparcie mają ograniczoną pojemność” - tłumaczyło AMD w blogowym wpisie. „Biorąc pod uwagę te ograniczenia i bezprecedensowo długą żywotność gniazda AM4, nieuniknionym będzie czas i miejsce, kiedy to takie przejście pozwalające zwolnić miejsce jest koniecznością - chipsety AMD z serii 500 są takim czasem”. Okazuje się, że są to już nieaktualne informacje.

AMD zmieniło właśnie zdanie i potwierdziło, że rozszerzy wsparcie dla procesorów Ryzen 4000 (Vermeer) o płyty główne z układami X470 oraz B450.

 

Ryzeny 4000 (Zen 3) wspierane tylko przez chipsety X570 i B5500 lub nowsze

AMD zmieniło właśnie zdanie i potwierdziło, że rozszerzy wsparcie dla procesorów Ryzen 4000 (Vermeer) o płyty główne z układami X470 oraz B450, które wprowadzone zostały wraz z CPU Ryzen 2000 w 2018 roku. „W ciągu ostatniego tygodnia, szczegółowo przeanalizowaliśmy wasze opinie na ten temat: obejrzeliśmy każde wideo, przeczytaliśmy każdy komentarz i zobaczyliśmy każdego Tweeta” - czytamy w wydanym oświadczeniu. „Słyszymy, że wielu z Was liczyło na dłuższą ścieżkę wsparcia”. Zapewnienie kompatybilności nie będzie w tym przypadku łatwe, a to za sprawą ograniczeń w ramach SPI ROM niektórych płyt głównych z  serii 400, ale AMD podejmuje wiele kroków, by upewnić się, że modele X470 oraz B450 będą mogły obsłużyć procesory z rodziny Zen 3 pod koniec tego roku. Plan wygląda następująco:

  1.  Opracujemy i udostępnimy naszym partnerom MOBO kod zapewniający wsparcie dla Zen 3 dla płyt głównych B450 i X470.
  2.  Te opcjonalne aktualizacje BIOS wyłączą wsparcie dla wielu istniejących procesorów Ryzen, zwalniając w ten sposób potrzebne miejsce.
  3.  Wybrane BIOSy beta pozwolą na upgrade w jedną stronę dla procesorów Ryzen z rodziny Zen 3. Flashowanie do starszych wersji BIOS nie będzie wspierane.
  4.  By zredukować ryzyko potencjalnego zamieszania, naszym zamiarem jest oferowanie możliwości pobierania BIOS tylko zweryfikowanym klientom, posiadającym płyty główne z serii 400, którzy kupili nowe CPU Zen. Zniweluje to ryzyko pomyłek.
  5.  Czas i dostępność aktualizacji BIOS będą różne i mogą nie pokrywać się z dostępnością pierwszych procesorów Zen 3 na rynku.  
  6.  Jest to ostatni raz, kiedy AMD może zapewnić wsparcie dla nowych procesorów płytom z serii 400. Kolejne CPU po Zen 3 wymagać będą już nowszych płyt.
  7.  AMD wciąż rekomenduje, by klienci wybrali płyty główne z serii 500, co zapewni najlepszą wydajność i funkcjonalność dla naszych nowych CPU.

Jak widać jest tu całkiem sporo obostrzeń, a producent podkreśla, że płyty główne z serii 500 mimo wszystko są lepszym wyborem (choćby za sprawą wsparcia dla standardu PCIe 4.0 i optymalizacji wydajnościowych). Mimo wszystko jest to bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że firma rzeczywiście wsłuchuje się w głosy fanów, którzy po raz kolejny będą mogli zaoszczędzić na zakupie płyty głównej, przesiadając się na nowe procesory Czerwonych.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zmienia zdanie. Płyty X470 i B450 będą wspierać CPU Zen 3

 0