AMD zna problem z taktowaniem Ryzenów 3000. Potrzebna aktualizacja BIOS

AMD zna problem z taktowaniem Ryzenów 3000. Potrzebna aktualizacja BIOS

W odpowiedzi na coraz większą falę niezadowolenia, związaną z różnicami pomiędzy deklarowanymi prędkościami procesorów Ryzen 3000, a faktycznie osiąganymi przez użytkowników, AMD zobowiązało się do identyfikacji problemu i rozwiązania go poprzez wysłanie aktualizacji BIOS'u do swoich partnerów. Zamieszanie związane z taktowaniem oraz problemy z dostępnością niektórych modeli rzucają cień na imponującą w pozostałych kwestiach premierę Ryzenów 3000. Obecnie trzeba poczekać, aż AMD znajdzie rozwiązanie problemu i mamy nadzieję, że będzie to stosunkowo szybko. Problem z taktowaniem pokazywały już wczesne recenzje nowych układów, które nie osiągały prędkości podawanej przez producenta. Co więcej, taktowania boost ograniczały się tylko do jednego rdzenia, co w późniejszym czasie potwierdziło AMD. Producent dokonał zmian na karcie produktowej Ryzenów, aby uniknąć dalszych nieporozumień. Największym jednak problemem jest fakt, że użytkownicy zgłaszają, że ich procesory wcale nie dobijają do częstotliwości boost - nawet na jednym rdzeniu.

Procesory AMD Ryzen 3000 mają problem z osiąganiem deklarowanych taktowań boost. AMD szykuje poprawki BIOS.

Ten jakże istotny szczegół wychwycił znany overlocker oraz YouTuber Der8auer, który przeprowadził ankietę wśród niemal 3000 użytkowników. Z wyników dowiedzieliśmy się, że zaledwie 5,6% posiadaczy 12-rdzeniowego Ryzen 9 3900X osiąga maksymalne taktowanie boost. Na tym polu zdecydowanie lepiej wypada Ryzen 5 3600, którego niemal połowa użytkowników zgłasza brak problemu z taktowaniem. Liczby te jednak nie wystawiają ładnej laurki firmie AMD. Producent ma świadomość problemu, którzy rzekomo leży po stronie oprogramowania. Konieczne będzie wydanie poprawek, które pojawią się wraz z aktualizacją BIOS'ów, rozpowszechnianych przez producentów płyt głównych.

"AMD jest zadowolone z silnej pozycji procesorów AMD Ryzen trzeciej generacji w komputerach entuzjastów i społecznościach graczy. Uważnie monitorujemy opinie społeczności na temat naszych produktów i rozumiemy, że niektórzy użytkownicy AMD Ryzen trzeciej generacji zgłaszają częstotliwości taktowania poniżej oczekiwanej częstotliwości boost procesora. Chociaż częstotliwość boost procesora zależy od wielu zmiennych, w tym obciążenia, projektu systemu i zastosowanego chłodzenia, dokładnie przeanalizowaliśmy opinie od naszych klientów i zidentyfikowaliśmy problem w naszym oprogramowaniu wewnętrznym, które zmniejsza częstotliwość boost w niektórych sytuacjach. Jesteśmy w trakcie przygotowywania aktualizacji systemu BIOS dla naszych partnerów, która rozwiązuje ten problem i zawiera dodatkowe optymalizacje wydajności. 10 września przekażemy społeczności aktualizację dotyczącą dostępności systemu BIOS" - oświadczyło AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zna problem z taktowaniem Ryzenów 3000. Potrzebna aktualizacja BIOS

 0