AMD zrezygnuje z dwu- i sześciordzeniowych Ryzenów?

AMD zrezygnuje z dwu- i sześciordzeniowych Ryzenów?

Przed premierą procesorów AMD Ryzen pojawia się coraz więcej niepokojących informacji na ich temat. Najpierw była mowa o sporych opóźnieniach i wyższych cenach. Teraz okazuje się, że AMD może zrezygnować z układów sześciordzeniowych.

Takie informacje docierają do nas z Tajlandii. Tamtejszy serwis Zolkorn twierdzi, że w ofercie AMD w ogóle nie pojawią się procesory AMD Ryzen z sześcioma rdzeniami. To samo ma dotyczyć modeli z dwoma rdzeniami. Co prawda są to na razie spekulacje i nie można ich traktować jako coś pewnego, ale nie zmienia to faktu, że wydają się dość ciekawe.

Skąd taka decyzja AMD? Procesory Ryzen mają być budowane z elementów. Każdy z nich zawiera cztery fizyczne rdzenie. Dlatego produkcja modeli cztero- i ośmiordzeniowych ma być najbardziej sensowna. Wcześniej firma budowała procesory z elementów, w których znajdowały się zaledwie 2 fizyczne rdzenie. Dlatego możliwe było tworzenie procesorów dwu- i sześciordzeniowych.

Co prawda AMD mogłoby, wzorem kart graficznych, programowo blokować dwa rdzenie. Tym samym problem by zniknął. Zdaje się jednak, że w tym przypadku firma nie zastosuje takiego rozwiązania. Zresztą AMD w żadnym momencie nie wspomina o procesorach Ryzen z dwoma lub sześcioma rdzeniami.

Warto jeszcze wspomnieć, że w ofercie mają pojawić się modele cztero- i ośmiordzeniowe. Dostępne będą zarówno wersje z Hyper-Threading, jak i bez wielowątkowości. Ale to raczej coś, czego należało się spodziewać. Wszystkie procesory mają mieć też odblokowany mnożnik, dzięki czemu podkręcanie ma być dziecinnie łatwe.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zrezygnuje z dwu- i sześciordzeniowych Ryzenów?

 0