AMD zwiastuje premierę stacjonarnych procesorów Ryzen 3000

AMD zwiastuje premierę stacjonarnych procesorów Ryzen 3000

Zgodnie z oczekiwaniami, dzisiejsza konferencja AMD przyniosła nie tylko zapowiedź nowej karty graficznej, ale i trzeciej generacji procesorów Ryzen, a w sumie to drobną zajawkę dającą nam przedsmak tego, czego możemy się spodziewać po tych CPU. Lisa Su zapewniła, że ich premiera odbędzie się w połowie roku (zapewne w trakcie targów Computex 2019) i nowe układy będą kompatybilne z podstawką AM4. Niemniej jednak wraz z premierą procesorów Ryzen 3000 doczekamy się także wysypu nowych płyt głównych z chipsetem X570, o którym donosiły przecieki jakiś czas temu. Układy znane pod nazwą kodową Matisse bazować będą na 7 nm architekturze Zen 2, która w pierwszej kolejności trafi do serwerowych CPU EPYC (nazwa kodowa Rome).

CES przyniosło nam zajawkę trzeciej generacji procesorów Ryzen, dającą nam przedsmak tego, czego możemy się spodziewać po tych CPU.

Zaprezentowany przez szefową AMD chip oparty był o design typu chiplet, gdzie na laminacie umieszczono mniejszą 7 nm kość z 8 rdzeniami i 16 wątkami, obok której dostrzec można było większą, bazującą na 14 nm kość I/O. Pobodną konfigurację mogliśmy zaobserwować w układach EPYC i wygląda na to, że rozwiązanie Multi-Chip-Module wykorzystywane będzie także w konsumenckich produktach. W trakcie konferencji przeprowadzono demonstrację możliwości procesora z rodziny Ryzen 3000, m.in. w grze Forza Horizon 4, gdzie pozwalał uzyskiwać przeszło 100 kl./s w rozdzielczości 4K (zastosowane GPU to nowy Radeon VII). Następnie dokonano porównania wydajności tego CPU z konkurencyjnym Core i9-9900K od Intela w benchmarku Cinebench R15, gdzie 8-rdzeniowy i 16-wątkowy produkt AMD uzyskał lepszy wynik (2057 pkt. przy maks. 133,4 W) od rywala (2040 pkt. przy maks. 179,9 W) i to pomimo faktu, że Ryzen działał jedynie z bazowym i do tego niefinalnym taktowaniem.

Trzeba przyznać, że nowe Ryzeny zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie, a jeśli AMD zachowa mocno konkurencyjne ceny, to mogą utrzymać bardzo dobrą passę Czerwonych na rynku CPU. Jeśli chodzi o chipset X570, to podobnie jak to było w przypadku X470, spodziewamy się, że wprowadzi on pewne ekskluzywne funkcje dostępne jedynie dla posiadaczy nowych płyt głównych (ostatnio były to m.in. Precision Boost Overdrive czy XFR 2.0). Główną nowością będzie zapewne wprowadzenie obsługi interfejsu PCIe Gen4 i najprawdopodobniej będzie to pierwsza konsumencka platforma ze wsparciem dla tego standardu. Niemniej jednak posiadacze dotychczasowych płyt głównych wciąż będą mogli dokonać przesiadki bez wymiany całej platformy, ponieważ AMD obiecało wsparcie dla AM4 przynajmniej do 2020 roku.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zwiastuje premierę stacjonarnych procesorów Ryzen 3000

 0