Amerykanie chcą kontrolować RISC-V i zablokować dostęp Chinom

Amerykanie chcą kontrolować RISC-V i zablokować dostęp Chinom

Reuters donosi, że Departament Handlu Stanów Zjednoczonych bada ryzyko związane z dostępem Chin do architektury zestawu instrukcji RISC-V (ISA) dla procesorów.

RISC-V to standard instrukcji oprogramowania, który określa sposób, w jaki procesory odbierają i wykonują polecenia (np. x86 i ARM). Jego niska złożoność sprawia, że jest łatwiejszy w obsłudze niż x86 i jest w pełni otwartym standardem, w przeciwieństwie do głównego konkurenta, ARM. Chociaż nie cieszy się on taką popularnością w masowych produktach komputerowych, ma potencjał, który zwraca uwagę amerykańskich prawodawców, próbujących ograniczyć dostęp Chin do zaawansowanej technologii obliczeniowej w trwającej wojnie handlowej.

Amerykanie chcą kontrolować otwarty standard RISC-V i zablokować dostęp Chinom, twierdząc, że nadużywają technologi, żeby omijać sankcje. Otwarte standardy nie powinny być ograniczane, co może torpedować ich rozwój. Inne przykłady otwartych standardów to: Ethernet, HTTPS i USB...

RISC-V to w pełni otwarty standard, do którego każdy może uzyskać licencję. Aktualnie jest on nadzorowany przez szwajcarski fundusz powierniczy, aby zapewnić jego otwartość i integralność. Niemniej jednak amerykańscy decydenci nazywają go narzędziem wywodzącym się z USA i uważają, że ​​jego wykorzystanie przez Chiny może być nieodpowiednie – a nawet niebezpieczne.

„KPCh (Komunistyczna Partia Chin) nadużywa RISC-V, aby obejść dominację Stanów Zjednoczonych w zakresie własności intelektualnej potrzebnej do projektowania chipów” – oświadczył Michael McCaul, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, w swoim pierwszym ataku na dostęp Chin do RISC-V już w październiku.

Nie jest to pierwsza próba rządu USA uniemożliwienia Chinom dostępu do RISC-V. W październiku McCaul i inni prawodawcy wezwali do utrudnienia Chinom dostępu do RISC-V, co RISC-V International szybko odrzuciło. Callista Redmond, dyrektor naczelna RISC-V International, podkreśliła wówczas znaczenie nieskrępowanych otwartych standardów: „RISC-V jest otwartym standardem, na który składają się znaczące wkłady z całego świata. Jako standard globalny RISC-V nie jest kontrolowany przez żadną pojedynczą firmę ani kraj”.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykanie chcą kontrolować RISC-V i zablokować dostęp Chinom

 0