DigiTimes donosi, że TSMC znajduje się pod presją USA w związku z planem rozbudowy zakładów produkcyjnych w Chinach. TSMC posiada fabrykę wafli krzemowych w Nanjing, gdzie planuje zbudować dodatkowe linie produkcyjne 28 nm, aby zaspokoić popyt ze strony branży motoryzacyjnej, również klientów z Chin. Plany mogą jednak zostać zawieszone, bo TSMC napotkało poważny opór ze strony USA. Nie wiadomo, czy jest to presja rządu (dyplomatyczna), czy ze strony amerykańskich klientów TSMC, czy też i jedno i drugie. Niemniej jednak rząd USA wyraził obawy dotyczące projektu rozbudowy fabryki TSMC w Nanjing, który pomoże Chinom w dążeniu do osiągnięcia samowystarczalności w sektorze półprzewodników. Jak podają źródła, w czasie wojny handlowej między USA a Chinami, firmom takim jak TSMC coraz trudniej jest zadowolić obie strony.
Amerykanie chcą zablokować rozbudowę fabryk TSMC w Chinach, jednocześnie naciskając na utworzenie produkcji na terenie USA. To kolejny element walki z Chinami i dążeniem do ograniczenia dostępu do technologii.
Jest wysoce prawdopodobne, że takie same naciski były wywierane na TSMC, by zainwestowało 3,5 miliarda dolarów w obiekt w północnej części Arizony i sześć kolejnych na południu. Projekt rozbudowy chińskich fabryk TSMC wywołał sprzeciw m.in. dyrektora generalnego Intela, Pata Gelsingera, który zasugerował, że rząd federalny powinien zainwestować amerykańskie pieniądze z podatków w amerykańską technologię i zdolności produkcyjne, zamiast zagranicznych producentów chipów rywalizujących o amerykańskie dotacje, ale wciąż trzymających się swoich własności intelektualnych. To właśnie dotacje od rządu skłonić miały TSMC do spojrzenia w kierunku USA. Warto podkreślić, że Intel obok Apple będzie pierwszym klientem, który skorzysta z nowego procesu 3 nm od TSMC - nie jest wykluczone, że produkcja chipów 3 nm będzie częściowo realizowana również w USA..
Ameryka próbuje wpływać na politykę TSMC, co może być elementem walki z Chinami, blokowania im dostępu do najnowocześniejszej technologii wytwarzania krzemu. USA jednocześnie może próbować zagwarantować bezpieczny rozwój TSMC, ponieważ sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej wciąż się pogarsza. TSMC rozpoczęło budowę nowej fabryki w Arizonie i oczekuje, że wejdzie bezpośrednio do produkcji chipów 5 nm ze zdolnością produkcyjną 20000 wafli miesięcznie w 2024 roku. Założyciel TSMC Morris Chang zauważył wcześniej, że fabryka będzie kluczowym polem bitwy geopolitycznej, gdy na świecie nie będzie pokoju.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykanie protestują przeciw rozbudowie fabryk TSMC w Chinach