Amerykanie stworzą smartfon wykrywający choroby i monitorujący użytkownika

Amerykanie stworzą smartfon wykrywający choroby i monitorujący użytkownika

Amerykański Departament Obrony podpisało kontrakt na projekt, mający umożliwić stworzenie technologii wykrywającej kiedy posiadacz urządzenia jest chory - urządzeniem wykrywającym ma być smartfon. A gdzie tu miejsce na prywatność?

Opiewający na ponad 5 milionów dolarów kontrakt podpisany został z firmą z branży cyberbezpieczeństwa Kryptowire przez agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Pentagon poszukuje nowych technologii, które mają się znaleźć w obrębie WASH (Warfighter analytics using Smartphones for Health). Założeniem jest wykorzystywanie różnych sensorów w smartfonie (detekcja ruchu, kamery, mikrofony a nawet czujniki bicia serca), w celu wykrywania nieprawidłowości. Program ma również wykorzystywać dane wprowadzane przez użytkownika, a następnie przeprowadzana będzie analiza porównawcza z bazowym zachowaniem użytkownika. Wojsko to ogromna grupa ludzi i jak widać Departament Obrony chce mieć pewność, że ich żołnierze są w 100% gotowości i chce wcześnie wykrywać wszystko od zaburzeń w odżywianiu do zespołu stresu pourazowego.

Takie urządzenie może dla niektórych być zbawienne, jednakże kosztem własnej prywatności

Firma, która otrzymała kontrakt jest obecna na rynku od 7 lat i powstała właściwie dzięki kontraktom wojskowym. Specjalizują się we wszystkim od aplikacji i analizy bezpieczeństwa do technologii mobilnych. Najnowszy ich projekt budzi jednak uzasadnione wątpliwości, zwłaszcza w kontekście całkiem prawdopodobnej chęci przeniesienia tej technologii z wojska do komercyjnego wykorzystywania. Wiele technologii trafia do sektora prywatnego właśnie takimi kanałami. Taki smartfon będzie mógł wykrywać i monitorować mnóstwo prywatnych informacji. Póki co wszystko jest na zbyt wczesnym etapie, by móc w ogóle mówić o możliwym sukcesie projektu, jednakże sukces będzie ogromnym krokiem na rynku medycyny, jednocześnie powodzenie projektu może spowodować, że już wkrótce wiele osób dobrowolnie będzie nosić przy sobie szpiega.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykanie stworzą smartfon wykrywający choroby i monitorujący użytkownika

 0