Amerykański rząd zaostrza restrykcje wobec Huawei. Firma może mieć problem z pozyskiwaniem chipów

Amerykański rząd zaostrza restrykcje wobec Huawei. Firma może mieć problem z pozyskiwaniem chipów

Amerykański rząd nie zamierza odpuszczać Huawei i podejmuje kolejne działania, które mają na celu utrudnić życie chińskiemu gigantowi. Jak donosi agencja Reuters, najnowsze z nich zostały ogłoszone przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych, który rozszerzył restrykcje mające na celu zapobieganie pozyskiwaniu przez Huawei układów półprzewodnikowych bez specjalnej licencji. Restrykcje te obejmują chipy wytwarzane przez zagraniczne firmy, które opracowane lub produkowane zostały przy użyciu amerykańskiego oprogramowania lub technologii. Jak podkreślił sekretarz Departament Handlu Stanów Zjednoczonych, Wilbur Ross, pierwotne przepisy wprowadzone w maju pozwalały Huawei na obejście restrykcji USA poprzez firmy trzecie lub wykorzystanie produktów, które można kupić w sklepach. „Nowe przepisy precyzują, że każde wykorzystanie amerykańskiego oprogramowania lub amerykańskiego sprzętu produkcyjnego jest zakazane i wymaga licencji” - powiedział Ross w rozmowie z Fox Business.

Pierwotne przepisy wprowadzone w maju pozwalały Huawei na obejście restrykcji USA poprzez firmy trzecie lub wykorzystanie produktów, które można kupić w sklepach. Rząd załatał tę lukę.

Huawei nie może już dostarczać aktualizacji do starszych urządzeń

To jednak nie wszystko, ponieważ Departament Handlu zbanował również 38 podmiotów zależnych od Huawei w 21 krajach, dodając je do ekonomicznej czarnej listy Stanów Zjednoczonych. Tym samym lista podmiotów stowarzyszonych, które trafiły na tę listę powiększyła się już do 152. Warto też dodać, że amerykański rząd zaledwie kilka dni temu zaprzestał wydawania tymczasowych licencji Huawei, dzięki którym firma mogła udzielać wsparcia konsumentom w USA. Jeśli zaś chodzi o podmioty zależne od chińskiego przedsiębiorstwa, to na listę trafiły firmy zajmujące się wszelkiej maści działalnością na rzecz Huawei, które operują poza Chinami. Mowa tu o podmiotach odpowiedzialnych za projektowanie czy też centra Huawei Cloud, jak również jednostki badawczo-rozwojowe znajdujące się w Europie.

Po tych działaniach dobrze widać, że amerykański rząd jest zdeterminowany, by możliwie najbardziej ograniczyć wpływy Huawei i odciąć producenta smartfonów od możliwości pozyskiwania amerykańskiej technologii. Oczywiście wiąże się to z obawami administracji Białego Domu o domniemane powiązania Huawei z Chińską Komunistyczną Partią, która mogłaby wykorzystywać sprzęt tej marki do szpiegowania polityków i obywateli USA. Widać już pierwsze owoce starań USA, ponieważ jak donosiło niedawno APNews, chiński gigant zaczyna mieć problemy z dostępnością chipów i w związku z tym zamierza wstrzymać produkcję high-endowych procesorów z rodziny Kirin.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykański rząd zaostrza restrykcje wobec Huawei. Firma może mieć problem z pozyskiwaniem chipów

 0