Ampere, firma niegdyś wyceniania na 8 mld USD, rozważa sprzedaż

Ampere, firma niegdyś wyceniania na 8 mld USD, rozważa sprzedaż

Ampere Computing, firma zajmująca się projektowaniem procesorów do centrów danych, wspierana przez Oracle, rozważa sprzedaż ze względu na rosnącą konkurencję i niepewne perspektywy pierwszej oferty publicznej (IPO). Jak podaje agencja Bloomberg, firma analizuje opcje i współpracuje z doradcą finansowym w celu zbadania potencjalnego wykupu.

Ampere rozważa wystawienie się na sprzedaż

Decyzja o rozważeniu sprzedaży wskazuje, że Ampere może nie widzieć perspektyw w obliczu zwiększonej konkurencji ze strony AMD, Intela, a nawet Arm (które obecnie oferuje elementy składowe dla procesorów do centrum danych) pomimo wzrostu popytu na maszyny związane ze sztuczną inteligencją. Chociaż IPO w najbliższej przyszłości nie wydaje się obecnie właściwym pomysłem dla Ampere, według Bloomberga spółka pozostaje otwarta na taką możliwość w przyszłości.

Decyzja o rozważeniu sprzedaży wskazuje, że Ampere może nie widzieć perspektyw w obliczu zwiększonej konkurencji ze strony AMD, Intela, a nawet Arm.

Ampere zostało założone w 2018 roku przez Renee James, byłą dyrektor Intela, z planem opracowania wielordzeniowych procesorów opartych na architekturze ARM dla centrów danych w chmurze i eksaskalarów, takich jak Oracle, AWS, Microsoft i Google. Co więcej Oracle dokonało strategicznych inwestycji w Ampere i choć firma pozyskała również fundusze od innych inwestorów, w tym od podmiotów private equity Carlyle Group i Softbank, Oracle pozostaje jej głównym i strategicznym sponsorem finansowym. Poza tym Renee James zasiada także w zarządzie Oracle.

Ampere wprowadziło na rynek procesory Ampere Altra i Ampere Altra Max z maksymalnie 128 rdzeniami w 2020 r., procesory AmpereOne z maksymalnie 192 rdzeniami w 2023 r., a następnie z maksymalnie 256 rdzeniami w 2024 r. Te CPU (z wyjątkiem modelu 256-rdzeniowego) zostały zastosowane przez Oracle w infrastrukturze Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Z procesorów korzysta również wiele innych firm zajmujących się chmurą, w tym Google i Microsoft. Niedawno firma dodała do planu działania nawet 512-rdzeniowy procesor AmpereOne Aurora.

AmpereOne

Jednak teraz, gdy AMD ma 192-rdzeniowe procesory x86, a Intel 244-rdzeniowe CPU x86, perspektywy procesorów Ampere do centrów danych napędowych technologią Arm nie wyglądają już tak kolorowo. Mimo to Ampere pozostaje pewne swoich długoterminowych perspektyw, wierząc, że jej energooszczędne chipy zapewnią przewagę konkurencyjną, ponieważ centra danych stają w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię.

Firma wyceniana była na 8 mld USD

Ampere wyceniono na 8 miliardów dolarów w wyniku inwestycji zaproponowanej przez SoftBank, a następnie w 2022 r. poufnie złożono wniosek o pierwszą ofertę publiczną. Jednak teraz, gdy zmieniły się warunki rynkowe, wydaje się, że firma ponownie ocenia swoją strategię.

Oracle, który ma znaczne udziały w Ampere, prawdopodobnie odegra kluczową rolę w przyszłości firmy. Dział przetwarzania w chmurze Oracle w dużym stopniu wykorzystuje procesory Ampere, co czyni go ważnym klientem. Tym samym potencjalnym nabywcą Ampere może być samo Oracle. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w przeszłości porzuciło rozwój własnych procesorów Sun UltraSPARC (po przejęciu Sun Microsystems w latach 2009 – 2010) na rzecz branżowego standardu Intel Xeon, firma może nie być zainteresowana rozwojem własnych procesorów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ampere, firma niegdyś wyceniania na 8 mld USD, rozważa sprzedaż

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł