Analitycy prognozują dalsze spadki cen pamięci. RAM i SSD będą jeszcze tańsze

Analitycy prognozują dalsze spadki cen pamięci. RAM i SSD będą jeszcze tańsze

Jeśli przymierzacie się do zakupu nowego dysku SSD, to zdaniem specjalistów warto uzbroić się w jeszcze odrobinę cierpliwości, ponieważ ceny pamięci NAND flash będą w najbliższym czasie jeszcze spadać. To samo tyczy się zresztą pamięci RAM. Wynikać ma to z faktu nadmiernej podaży układów pamięci, co owocować będzie obniżeniem średniej ceny sprzedaży jeszcze w tym kwartale. To oczywiście bardzo dobre informacje dla konsumentów, ale nie najlepsze dla producentów, którzy borykają się z nadwyżkami magazynowymi i chcą się ich pozbyć za wszelką cenę. Ostatni rok (a nawet dłużej) przyniósł już wyraźne spadki cen RAM i SSD, co wynika z faktu, że ten segment rynku jest wyraźnie niestabilny. Tym samym składając nowy komputer pozwolić można sobie już nawet na 32 GB DDR4 i szybki nośnik SSD NVMe o pojemności 1 TB bez konieczności rujnowania domowego budżetu. 

Ceny pamięci NAND flash będą w najbliższym czasie jeszcze spadać. To samo tyczy się zresztą pamięci RAM.

 

analitycy prognozują dalsze spadki cen pamięci. RAMi SSD będą jeszcze tańsze

Co ciekawe, ostatnie sankcje nałożone przez USA na chińskie firmy, w tym Huawei, przeciwdziałają spadkowi cen pamięci na łeb na szyję, gdyż wielu producentów robi zapasy, by później nie obudzić się z ręką w nocniku lub też chcąc wykorzystać tę sytuację do zwiększenia swoich udziałów. Niemniej jednak w serwerowym segmencie klienci mają już wysoki stan inwentarza, co powinno przyczynić się do kolejnych spadków cen serwerowych modułów DRAM w tym kwartale. Jak prognozuje firma TrendForce, "do końca tego roku ceny mainstreamowych modułów o pojemności 32 GB powinny spaść do poziomu 100-110 USD, czyli blisko najniższej ceny w ramach poprzedniego cyklicznego spadku. Reasumując, szacowana średnia cena sprzedaży DRAM powinna spaść jeszcze o 10% w czwartym kwartale tego roku.”   

Zdaniem TrendForce, mniejsze zapotrzebowanie widać także w przypadku dysków SSD, szczególnie ze strony firm z sektora serwerowego. Dlatego też ceny profesjonalnych nośników półprzewodników mają spaść o 10-15% w obecnym kwartałe. Trend ten w przypadku DRAM ma nieco się odwrócić w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy to przeważnie firmy dokonują większych zakupów. Jeśli zaś chodzi o NAND Flash, to spodziewane są dalsze spadki cen, nawet o 15%, porównując pierwszy kwartał 2021 z poprzednim. Prognozy te dotyczą głównie segmentu profesjonalnego i nie wiemy, czy znajdą odzwierciedlenie na rynku konsumenckim, ale spodziewać można się, że ceny spadać będą także i w tym przypadku. Do tego nadchodzi sezon promocji i wyprzedaży związanych choćby z Czarnym Piątkiem i Cyber Poniedziałkiem, więc warto wypatrywać okazji na pamięci RAM i dyski SSD.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Analitycy prognozują dalsze spadki cen pamięci. RAM i SSD będą jeszcze tańsze

 0