Analitycy: Większość projektów biznesowych Metaverse zniknie do 2025 r.

Analitycy: Większość projektów biznesowych Metaverse zniknie do 2025 r.

Choć niektórzy wciąż wierzą, że wizja Marka Zuckerberga przyniesie im miliardy, to coraz częściej pojawiają się komentarze, że tak naprawdę nikt nie chce meta świata, a analitycy przewidują, że to wszystko runie do 2025 roku.

Matthew Ball, główny analityk w Canalys, podczas przemówienia w Barcelonie pytał „czy metaverse to kolejna cyfrowa granica, czy ogromna na pieniądze?”  „Zainwestowano już dziesiątki miliardów dolarów, koszty i opóźnienia w postępach Meta to barometr”. Podkreślił on, że świat wkracza w bardziej niespokojne czasy gospodarcze, a niektóre gospodarstwa domowe w realnym świecie borykają się z coraz większymi nakładami finansowymi. „Jesteśmy w kryzysie kosztów utrzymania, ludzie walczą w świecie rzeczywistym, nie mówiąc już o świecie wirtualnym, aby móc inwestować w nieruchomości i przedmioty oraz inne NFT” – dodał Ball. Gry mogą wystartować, przyznał, i „Jestem przekonany, że istnieje docelowa grupa odbiorców rozrywki dla dorosłych”, ale co do sektora biznesowego? Nie.

Canalys, jedna z największych firm dostarczających analizy rynku, uważa, że do 2025 roku większość projektów biznesowych związanych z metaverse Zuckerberga najzwyczajniej upadnie.

 

Konsultanci McKinsey twierdzą, że od 2021 r. w metaverse zainwestowano 177 miliardów dolarów, a niektórzy analitycy (Citi) uważają nawet, że do 2030 roku rynek skupiony wokół metaverse będzie wart nawet 13 bilionów dolarów. Gartner natomiast szacuje, że do 2026 r. jedna czwarta świata będzie spędzać co najmniej godzinę dziennie na zakupach, pracy, kontaktach towarzyskich lub nauce w metaversie, a 30 procent organizacji będzie miało produkty, lub usługi gotowe do przeniesienia do świata cyfrowego.

Microsoft, Meta, Google, Nvidia, Apple, Autodesk i inne firmy technologiczne inwestują w platformę Zuckerberga, jednak Canalys uważa, że jest to kolos na glinianych nogach. Ball powiedział, że spodziewa się, że większość projektów w przestrzeni biznesowej zostanie zamknięta do 2025 roku. O samej jakości wirtualnego świata może świadczyć fakt, że sami pracownicy Meta nie chcą z niego korzystać, a kierownicy wymuszają na podwładnych pracę z goglami VR na głowie, inaczej zostaną ukarani.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Analitycy: Większość projektów biznesowych Metaverse zniknie do 2025 r.

 0