Analitycy zapowiadają kolejne spadki cen pamięci DRAM. Ile zaoszczędzimy?

Analitycy zapowiadają kolejne spadki cen pamięci DRAM. Ile zaoszczędzimy?

Chociaż ceny pamięci DRAM są bardziej akceptowalne niż w przeszłości, to wciąż daleko im do ideału. Najnowsza analiza DRAMeXchange (działu należącego do firmy TrendForce) przewiduje jednak, że występująca nadpodaż przyczyni się do znaczących spadek wartości dostępnych na rynku modułów i to w pierwszej połowie 2019 roku. W trwającym kwartale, co nie powinno stanowić większego zaskoczenia, popyt na tego rodzaju produkty wciąż jest dość słaby. Należy podkreślić, iż ceny już spadły o 15%, a trend będzie się utrzymywał w obecnym oraz przyszłym miesiącu. W przypadku DRAM dedykowanym segmentowi PC prognozuje się spadek o ponad 20%, zaś jeśli chodzi o kości dla komputerów serwerowych, mowa o obniżce wynoszącej nawet 30%. DRAMeXchange uważa, iż w drugim kwartale nastąpi utrzymanie nadpodaży pomimo drobnego ożywienia popytu.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy ceny pamięci DRAM mają spaść nawet o 20%.

Analitycy zapowiadają kolejne spadki cen pamięci DRAM. Ile zaoszczędzimy?

Dzieje się tak, gdyż branża musi uporać się z posiadanymi wysokimi zapasami pamięci. Wielu analityków sądzi, że wydarzenia polityczne oraz gospodarcze na świecie, takie jak wojna handlowa USA z Chinami, przyczynią się do pohamowania popytu. Również sami producenci DRAM starają się reagować na panującą niekorzystną dla konsumentów sytuację poprzez obniżanie produkcji. Niestety dla firm najgorzej realia będą prezentować się na rynku pamięci serwerowych. To właśnie ten segment odpowiedzialny jest za drastyczny wzrost cen pozwalający przedsiębiorcom generować niemałe przychody. Aktualnie jednak zamówienia maleją. Najmniejsza poprawa spodziewana jest w przypadku modułów dla urządzeń przenośnych, co jest powiązane z ich specyfikacją, a także faktem, że nie drożały one tak jak pamięci dla PC czy serwerów.

Cóż, miejmy nadzieję, iż te prognozy finalnie się sprawdzą i wiele osób będzie mogło spokojnie udać się na zakupy, czego w ciągu ostatnich lat nie można było zrobić. Stawki kontraktowe wynoszące ok. 45 dolarów za DRAM 8 GB względem ceny 61 dolarów z trzeciego kwartału 2018 roku to dobry biznes. Ponadto liczmy też na dłuższe ustabilizowanie się tej korzystnej sytuacji i brak powrotu do podwyżek na przykład w końcówce bieżącego roku czy nawet nieco później.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Analitycy zapowiadają kolejne spadki cen pamięci DRAM. Ile zaoszczędzimy?

 0