Analityk: PS5 i Xbox Series X mogą kosztować 450-499 dolarów

Analityk: PS5 i Xbox Series X mogą kosztować 450-499 dolarów

Konsole nowej generacji mogą być droższe niż nam się wydaje. Po ostatnich pogłoskach cytowanych przez Bloomberga udostępniono nowy raport od firmy analitycznej Ampere Analysis opracowany przez doświadczonego branżowego analityka Piersa Harding-Rollsa, który sugeruje, że ceny zarówno PS5, jak i Xbox Series X powinny mieścić się w granicach od 450 do 499 dolarów. Ponadto analityk sugeruje, iż nadchodząca globalna recesja wpłynie na sprzedaż wspomnianych urządzeń, choć będzie ona odczuwalna dla producentów w 2021 roku. Prognoza sugeruje również, że ważną rolę w kwestii ekonomicznej odegra płatna subskrypcja stworzona przez Microsoft. Zakłada się, że początkowa dostępność PS5 zostanie mocno ograniczona właśnie z powodu wysokich cen. Warto podkreślić, iż podczas kryzysu finansowego w 2008 roku konsole poprzedniej generacji osiągały zaskakująco dobre jak na ówczesne nieprzychylne warunki osiągi sprzedaży. Jedynym sprzętem notującym gorsze rezultaty w latach 2008-2010 było PlayStation 3, które trafiło do sklepów pod koniec 2006 roku w uznawanej za wygórowaną cenie.

Zdaniem analityka Piersa Harding-Rollsa recesja może mieć wpływ na sprzedaż PS5 i Xbox Series X w przyszłym roku. Natomiast ceny konsol nowej generacji powinny się mieścić w granicach 450-490 dolarów.

Oczekuje się, iż PS5 i Xbox Series X zadebiutują jeszcze w 2020 roku pod warunkiem, że nie nastąpią poważne przeszkody spowodowane trwającą pandemią koronawirusa. Chociaż niedawno taki scenariusz co zapewniali sami producenci nie wchodził w grę tak teraz opóźnienia nie należy całkowicie wykluczyć. Wpływ na mniejszą sprzedaż sprzętu może mieć także dostępność gier zewnętrznych firm na urządzeniach poprzedniej generacji, które będą się ukazywać jeszcze przez jakiś czas. Zdaniem analityka gracze mogą nie odczuwać potrzeby wymiany dotychczas posiadanej konsoli na nowszą skoro interesujące ich produkcje będą dostępne na old genach. Do ewentualnego sukcesu Microsoftu ma szansę przyczynić się inicjatywa Xbox All Access rozkładająca koszt sprzętu i łącząca go z usługami miesięcznej subskrypcji. Phil Spencer szef marki przyznał, że istnieją ogromne plany dotyczące Xbox All Access oraz Xbox Series X. Oczywiście Sony może rozważyć identyczną opcję w przypadku PlayStation 5. Znacznie lepiej niż sprzęt radzą sobie serwisy streamingowe.

Nie jest to szczególnie zaskoczenie zważywszy na światowe ograniczenia w poruszaniu się i komunikacji międzyludzkiej, życie przeniesiono do internetu. Według StreamLabs w minionych trzech miesiącach widzowie poświęcili ponad 3,1 miliarda godzin na oglądanie transmisji na Twitchu. W porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku mamy do czynienia ze wzrostem wynoszącym 17 procent, a liczba powracających użytkowników wyniosła 19 procent. Co ciekawe zwiększyła się nie tylko widownia, ale także baza osób przeprowadzających relacje na żywo. Drugie miejsce zajął YouTube Gaming z 1 mld godzin i 13-procentowym wzrostem liczby oglądających co daje 22 procent udziałów w rynku. Mimo wszystko dominacja Twitcha nie oznacza złych wiadomości dla pozostałych platform steramingowych. Przytoczony już YouTube Gaming czy Facebook osiągnęły lepsze rezultaty, jeśli chodzi o liczbę godzin niż w przeszłości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Analityk: PS5 i Xbox Series X mogą kosztować 450-499 dolarów

 0