Android 15 utrudni złodziejom telefonów kradzież naszych danych

Android 15 utrudni złodziejom telefonów kradzież naszych danych

W tym roku konferencja Google I/O koncentrowała się głównie na pokazaniu tego, gdzie jeszcze można wepchnąć sztuczną inteligencję, ale drugiego dnia firma poświęciła nieco czasu nowej wersji systemu operacyjnego Android. 

Wraz z pojawieniem się w środę drugiej wersji beta Androida 15, Google prezentuje niezapowiedziane wcześniej funkcje zabezpieczeń w swoim systemie mobilnym na 2024 rok, w tym wykrywanie kradzieży oparte na sztucznej inteligencji, ochronę przed oszustwami w Google Play i nie tylko.

Google zaprezentowało niezapowiedziane wcześniej funkcje zabezpieczeń w swoim systemie mobilnym na 2024 rok.

Theft Detection Lock, czyli blokada wykrywania kradzieży to nowa funkcja Androida 15, która będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję (a jakże) do przewidywania kradzieży telefonu i odpowiedniego blokowania. Google twierdzi, że jego algorytmy potrafią wykryć ruchy powiązane z kradzieżą, na przykład z chwytaniem telefonu i uciekaniem, jazdą na rowerze lub odjeżdżaniem. Jeśli telefon z Androidem 15 wykryje jedną z takich sytuacji, ekran telefonu szybko się zablokuje, co znacznie utrudni złodziejowi dostęp do naszych danych.

android 15
 

Awaryjna funkcja zdalnej blokady (Remote Lock) pozwala szybko zablokować telefon, jeśli ktoś zdoła go zabrać, bez uruchomienia Theft Detection Lock. Dzięki funkcji Remote Lock będziemy mogli zdalnie zablokować ekran telefonu z dowolnego urządzenia, podając tylko swój numer telefonu i wykonując „szybkie wyzwanie bezpieczeństwa”. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, w których ktoś zabierze (lub zgubi) telefon, ale nie zna hasła do konta Google umożliwiającego uzyskanie dostępu do usługi Znajdź moje urządzenie (Find My Device).

Podobnie działa funkcja blokada urządzenia offline (Offline Device Lock), która automatycznie blokuje ekran telefonu - wymagając uwierzytelnienia w celu odblokowania - gdy jest on poza siecią. Ma to na celu przeciwdziałanie złodziejom, którzy szybko przełączają skradzione urządzenie w tryb offline, zanim właściciel będzie mógł je zdalnie zablokować lub wyczyścić.

Tymczasem aktualizacja zabezpieczeń przywracania ustawień fabrycznych będzie wymagać danych uwierzytelniających do korzystania z telefonu po wyczyszczeniu danych, co przede wszystkim zmniejszy zachętę do kradzieży. Ponadto wyłączenie funkcji Znajdź moje urządzenie lub wydłużenie limitu czasu ekranu telefonu będzie wymagało uwierzytelnienia zabezpieczającego, co unieważni inną typową taktykę, której używają złodzieje telefonów w celu zresetowania urządzenia przed zablokowaniem.

Podobnie jak funkcja wprowadzona przez Apple na początku tego roku, Android 15 będzie również wymagał dodatkowego uwierzytelnienia podczas próby zmiany ustawień zabezpieczeń konta (zmiany kodu PIN, wyłączenia ochrony przed kradzieżą lub uzyskania dostępu do kluczy dostępu) z niezaufanej lokalizacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android 15 utrudni złodziejom telefonów kradzież naszych danych

 0