Android: Google wprowadza bezpieczne przeglądanie z ochroną przed zagrożeniami na żywo

Android: Google wprowadza bezpieczne przeglądanie z ochroną przed zagrożeniami na żywo

Google wprowadza nową funkcję zabezpieczeń dla smartfonów z systemem Android, zaprojektowaną w celu ochrony użytkowników przed złośliwymi linkami podczas korzystania z aplikacji na ich telefonach.

Funkcja „Bezpieczne przeglądanie w systemie Android” obsługuje aplikacje innych firm i ostrzega użytkowników, gdy uzyskają dostęp do szkodliwych linków lub stron internetowych. Funkcję tę dostrzeżono w telefonach Google Pixel i Samsung Galaxy. Oczekuje się, że zostanie wdrożona na innych smartfonach za pośrednictwem Usług Google Play wraz z możliwością przełączania ustawień. W opisie jest również napisane, że funkcja bezpiecznego przeglądania może chronić użytkowników przed linkami phishingowymi.

Użytkownicy będą mogli przełączać ustawienie „aktywnej ochrony przed zagrożeniami”, które podobno umożliwia dokładniejsze wykrywanie niebezpieczeństw.

Obecnie nie jest jasne, które aplikacje innych firm będą obsługiwać nową funkcję Google, a sekcja "Obsługiwane aplikacje" na zrzucie ekranu nie zawiera nazw żadnych aplikacji. Funkcja ta może korzystać z biblioteki o nazwie SafetyNet Safe Browsing API, aby umożliwić aplikacjom sprawdzanie, czy link został uznany przez Google za znane zagrożenie. Na tej samej stronie ustawień znajduje się również przełącznik o nazwie "Użyj ochrony przed zagrożeniami na żywo", który rzekomo korzysta z „najnowszej wersji Bezpiecznego przeglądania” i zapewnia dokładniejsze wykrywanie zagrożeń. Nie jest jasne, czy opcja jest domyślnie włączona, ani czy użytkownicy będą musieli wyrazić zgodę, aby korzystać z tej funkcji.

Nowa strona Bezpieczne przeglądanie w Androidzie znajduje się w  Ustawieniach > Bezpieczeństwo i prywatność > Większe bezpieczeństwo i prywatność w aplikacji ustawień na telefonach Pixel firmy Google. Podobnie właściciele smartfonów Samsung Galaxy mogą uzyskać dostęp do tej funkcji w obszarze Ustawienia > Bezpieczeństwo i prywatność. 

Nowość pojawi się na większej liczbie smartfonów zapewne w ramach aktualizacji Usług Google Play. Firma prawdopodobnie ogłosi więcej szczegółów dotyczących tej funkcji, gdy w przyszłości zacznie ona być udostępniana większej liczbie użytkowników.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android: Google wprowadza bezpieczne przeglądanie z ochroną przed zagrożeniami na żywo

 0