Android może otrzymać funkcję znaną z iPhona, która pewnie wielu się spodoba

Android może otrzymać funkcję znaną z iPhona, która pewnie wielu się spodoba

Kolejna duża aktualizacja systemu Android może przynieść bardzo przydatną nowość. Chodzi o monitorowanie kondycji baterii i wyświetlanie jej użytkownikom, dzięki czemu będzie wiadomo, kiedy należy ją wymienić.

Android zbiera już potrzebne dane

Smartfony potrafią służyć nam przez lata. Po pewnym okresie widać jednak oznaki eksploatacji chociażby w postaci krótszego czasu działania na jednym naładowaniu. Po jakimś czasie użytkowania zaczyna zmniejszać się maksymalna pojemność baterii finalnie prowadząc do tego, że ten podzespół nadaje się do wymiany. Nieco łatwiej w tej kwestii mają posiadacze smartfonów od Apple. System iOS samo bowiem śledzi kondycję baterii, którą można w łatwy sposób sprawdzić.

W Android 14 QPR2 Beta 2 dostępna jest zakładka o nazwie zdrowie baterii, która niestety nie pokazuje jeszcze kondycji, jednak wiele wskazuje na to, że jest to wyłącznie kwestia czasu.

W przypadku smartfonów pracujących pod kontrolą Androida można w tym samym celu posłużyć się aplikacjami firm trzecich. Niestety aby mogły nam one cokolwiek powiedzieć konieczne jest zebranie przez nie odpowiednich danych na przestrzeni dni czy nawet tygodni. Kolejnym minusem tego rozwiązania jest to, że aplikacja zaczyna gromadzić informacje na temat baterii dopiero od momentu, kiedy ją zainstalujemy i jej na to pozwolimy. Sam Android już teraz zbiera w tle wiele danych związanych z baterią i to od pierwszego uruchomienia urządzenia, co może pozwolić na stworzenie lepszej metody monitorowania stanu baterii.

Kondycja baterii w Androidzie 15?

Co więcej, jeszcze niedawno Google wypuścił grudniową aktualizację dla smartfonów Pixel znaną jako Pixel Feature Drop. Wprowadza ona nowa zakładkę z informacjami dotyczącymi baterii. (wystarczy przejść do Ustawienia -> O telefonie). Na tę chwilę w zakładce znajdują się dwie informacje: data produkcji oraz liczba cykli. To jednak nie wszystkie statystyki, które zbiera Android 14. Należą do nich jeszcze chociażby data pierwszego użycia, stan ładowania czy stan żywotności baterii (inaczej kondycja).

Ta ostatnia z informacji jest szczególnie ważna, ponieważ to dzięki niej wiadomo, jaka jest obecna maksymalna pojemność baterii. Wartość ta podawana jest w formie procentów odnoszących się do fabrycznej maksymalnej pojemności. Dla przykładu, jeśli nowy, nieeksploatowany smartfon wyposażono w baterię o pojemności 4000 mAh, to jeżeli po jakimś czasie kondycja wynosić będzie 80%, oznacza to, że maksymalna pojemność wynosi już nie 4000 mAh, a 3200 mAh.

Pixel

W Android 14 QPR2 Beta 2 dostępna jest zakładka o nazwie zdrowie baterii, która niestety nie pokazuje jeszcze kondycji, jednak wiele wskazuje na to, że jest to wyłącznie kwestia czasu. Mówi się, że już Android 15 wprowadzi możliwość podglądu kondycji baterii. Z pewnością będzie to spore ułatwienie dla użytkowników, którzy nie będą musieli instalować dodatkowych aplikacji, aby dowiedzieć się, jak wygląda obecna pojemność.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android może otrzymać funkcję znaną z iPhona, która pewnie wielu się spodoba

 0