Android Q otrzyma wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia

Android Q otrzyma wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia

Android 9.0 Pie zadebiutował w sierpniu, przynosząc wiele ciekawych nowości, w tym funkcję mającą wydłużyć czas pracy na baterii. Wielu producentów smartfonów pomału wdraża najnowszą wersję mobilnego systemu Google do swoich urządzeń, więc nie powinien dziwić brak konkretnych informacji odnośnie następcy Androida Pie. Jednak w sytuacji, gdy źródłem wiadomości jest samo Google, raczej warto o niej napisać. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania Android Dev Summit, Google ujawniło element, który pojawi się wraz z Androidem Q. W praktyce ma on pozwolić użytkownikom smartfonów na utrzymanie pracy kilku aplikacji w ramach współdzielonego ekranu, co zakończy znany z Androida problem tylko jednego aktywnego programu. Co ważne podobne rozwiązanie jest dostępne w Androidzie P, aczkolwiek wykorzystanie tego pomysłu zależy od samych twórców gier oraz programów, z kolei w następnym wydaniu obsługa wielozadaniowości przez aplikacje będzie wymagana od samego początku. 

W nadchodzącym Androidzie Q Google pozwoli na bezproblemowe działanie kilku uruchomionych w jednej chwili aplikacji, bez wstrzymywania pracy jakiejkolwiek z nich.

Android Q otrzyma wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia

Oczywiście już od dawna mobilny system umożliwia uruchomienie programów na podzielonym ekranie, aczkolwiek wówczas działanie jednego z nich nie jest utrzymywane przez system jako aktywne i by móc dalej z niego korzystać, trzeba się po prostu przełączyć. To spora wada, jednak jak widzimy Google wreszcie postanowiło pochylić się nad tym tematem, a wbudowana w Anroida Q funkcja Multi-Resume rozszerzy dotychczasowe rozwiązania i pozwoli utrzymać sporą ilość uruchomionych w jednym czasie aplikacji, dzięki czemu przykładowo podczas pracy na innym programie z odpalonego wcześniej odtwarzacza muzycznego nadal będzie wydobywać się muzyka. Co ciekawe, na podobny patent zdecydował się Samsung w swoich produktach z MultiStar, a teraz odpowiednia opcja znajdzie się bezpośrednio w systemie Google. 

Warto podkreślić, że to nie jedyna nowinka, jaka pojawi się w dziesiątce - wystarczy przytoczyć tutaj pełne wsparcie dla telefonów wyposażonych w składane wyświetlacze. Nie jest tajemnicą, że to właśnie z myślą o składanych smartfonach mówi się o implementacji Multi-Resume. Z racji wszechstronności, a także możliwości pracy na wielu ekranach tychże urządzeń, był to nie tyle logiczny, co wręcz konieczny krok ze strony amerykańskiego giganta. Android Q zgodnie z informacjami pojawi się w okolicach wakacji 2019 roku (Android 9.0 Pie zadebiutował na początku sierpnia bieżącego roku). O kolejnych nowościach w systemie Google będzie nas informować stopniowo. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android Q otrzyma wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia

 0