Android Q udostępni operatorom sieci nowe funkcje

Android Q udostępni operatorom sieci nowe funkcje

Android Q, którego oficjalna prezentacja powinna odbyć się podczas majowego Google I/O 2019, wprowadzi sporo nieujawnionych jeszcze nowości, w tym szumnie zapowiadany ciemny motyw. Okazuje się jednak, że w najnowszej wersji popularnego mobilnego systemu zostanie zaszyta także inna mniej przyjemna dla użytkowników funkcja. Dokładniej rzecz ujmując, Android Q będzie posiadał opcję zwiększającą operatorom komórkowym kontrolę nad kartami SIM. W praktyce operator będzie mógł bez większego problemu zdecydować, jakie urządzenie może się połączyć lub nie z należącą do niego siecią. Nowe rozwiązanie ma przede wszystkim pomóc właścicielom sieci w walce z osobami, które nie wywiązują się z umów, czyli przykładowo nie płacą ustalonego abonamentu.

Android Q ma zwiększyć dotychczasowe możliwości operatorów sieci komórkowych.

Android Q udostępni operatorom sieci nowe funkcje

Jak doskonale wiemy, Plus i T-Mobile zastrzegają sobie ewentualną blokadę sprzętu poprzez IMEI w sytuacji, gdy klient nie płaci rat, aczkolwiek teraz zyskają oni jeszcze większe uprawnienia. Kolejną ciekawostką dostrzeżoną w kodzie źródłowym Android Q jest fakt, iż dany operator może uniemożliwić posiadaczowi urządzenia korzystającego z dual SIM wykorzystywania karty dodatkowej pochodzącej z innej sieci, jeżeli w pierwszym slocie zabraknie karty od pierwotnego dostawcy usługi. Obecnie trudno ocenić, w jakim procencie nowe opcje zostaną wykorzystane przez firmy, aczkolwiek w przypadku ich nadużywania, korzystanie z dual SIM raczej straci większy sens. Oczywiście pozostaje mieć nadzieję, że ewentualne blokady nastąpią jedynie w skrajnych przypadkach.

Z innych nowości, jakie pojawią się w Android Q, warto wymienić zmianę dostępu do lokalizacji, która będzie przyznawana wyłącznie w sytuacji, gdy dana aplikacja pozostanie aktywna. Do tego wiele źródeł wskazuje na obecność trybu desktopowego działającego na zbliżonej zasadzie jak stworzony przez Samsunga Dex. Do tego Google prawdopodobnie doda także narzędzie do nagrywania ekranu, a więc rozwiązanie wyczekiwane przez zdecydowaną większość użytkowników mobilnego systemu. Liczymy, że poza przytoczonym trybem ciemnym czy kilkoma mniejszymi nowinkami, producent zaskoczy nas nieco bardziej niż w przypadku Android Pie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android Q udostępni operatorom sieci nowe funkcje

 0