AORUS zwiastuje flagową płytę TRX40 XTREME z 16-fazową sekcją zasilania

AORUS zwiastuje flagową płytę TRX40 XTREME z 16-fazową sekcją zasilania

AORUS ponownie zdradza pewne detale swojej nadchodzącej flagowej konstrukcji TRX40 XTREME, która przeznaczona jest dla 3. generacji procesorów AMD Ryzen Threadripper. Znaliśmy już wcześniej nieco informacji na temat tej płyty, jednak teraz Gigabyte postanowił pokazać imponującą sekcję zasilania. Patrząc na zdjęcia, nie sposób nie zwrócić uwagi na system zasilania. W TRX40 AORUS XTREME ma znaleźć się potężne 16-fazowa sekcja, a zasilanie będzie dostarczane przez 8-pinowe złącza CPU. Gniazdo płyty głównej wygląda bardzo podobnie do istniejącego na płytach głównych X399 socketu TR4. Nawet mechanizm montażu jest podobny do tego, który występuje na obecnych płytach głównych TR4. Pojawiały się jednak pogłoski że konfiguracja pinów będzie inna w nowym gnieździe, dlatego będzie się ono nazywać TR4 +. Istnieją również doniesienia, które sugerują, że nowe gniazdo nie będzie obsługiwać procesorów Threadripper poprzedniej generacji, ale są to tylko pogłoski i póki co nie nie zostało powiedziane oficjalnie.

AORUS XTREME TRX40 ma być najwyższej klasy konstrukcją, przeznaczoną dla najbardziej wymagających procesorów i użytkowników.

Jedną z rzeczy wartych odnotowania, jest schemat nazewnictwa "* 99"  płyty głównej AORUS XTREME TRX40, co może być efektem, że widzimy tu wczesną próbkę produkcyjną. Wcześniej pojawiały się pogłoski, że AMD może zaoferować zamiennik X399 pod postacią X499 / X599, ale od tego czasu zostały one zastąpione nowymi nazwami TRX40 i WRX80. Idąc dalej, mamy osiem gniazd DIMM DDR4, które będą mogły obsługiwać moduły 32 GB o łącznej pojemności do 256 GB. Widać również duży radiator w górnej części obszaru VRM wraz z aluminiowym radiatorem ułożonym w stos w pobliżu gniazd I/O i kolejnym radiatorem z plastikową osłoną po prawej stronie płyty głównej. Plastikowa osłona radiatora skrywa ciepłowód, który przebiega przez wszystkie cztery radiatory i kończy się w głównym radiatorze PCH, który wyróżnia się aktywnym chłodzeniem. Pojawiło się nowe PCH, co pozwala na obsługę PCIe Gen 4.0,  i ulepszonych funkcji I/O. Ten mostek, podobnie jak chipset X570, wymaga aktywnego chłodzenia i na pewno zobaczymy to na tej płycie głównej. Spodziewać się można, że wszystkie płyty główne TR4+ będą miały aktywne chłodzenie.

Na płycie umieszczono cztery gniazda PCIe 4.0 x16 i trzy gniazda M.2 (Gen 4.0) z pełnowymiarowymi radiatorami. Dostępnych jest łącznie 8 lub 10 portów SATA 3. Na płycie głównej można dostrzec  diodę LED informującą o stanie i błędach, a po bokach i na radiatorze PCH można zobaczyć rozległy system LED Gigabyte RGB Fusion 2.0. Płyta główna jest nawet wyposażona w dodatkowe 6-pinowe złącze do zasilania gniazd rozszerzeń podczas uruchamiania kilku dodatkowych kart. Wygląda na to, że pod małym radiatorem pod gniazdami DDR4 po lewej stronie znajduje się układ Aquantia 10G. Jest to zdecydowanie jeden z najwyższej klasy projektów, który z łatwością może przekroczyć cenę 500 dolarów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AORUS zwiastuje flagową płytę TRX40 XTREME z 16-fazową sekcją zasilania

 0