Aplikacje pobierzemy także z Facebooka. Meta testuje nową usługę

Aplikacje pobierzemy także z Facebooka. Meta testuje nową usługę

Jak informuje serwis The Verge Meta zaoferuje użytkownikom pobieranie aplikacji z Facebooka, aczkolwiek całość nie będzie działać tak jak Google Play czy App Store.

Facebook będzie umożliwiał pobieranie aplikacji z reklam

Meta pozwoli użytkownikom Facebooka ściągać aplikacje, ale nie zamieni się w App Store czy Google Play, czyli największe sklepy z oprogramowaniem. Platforma społecznościowa ma działać na innej zasadzie, mianowicie apki pobierzemy z reklam. Klikając w reklamę automatycznie pobierzemy program z serwerów Facebooka, więc teoretycznie źródło pozostanie pewnie i nie zostaniemy narażeni na dostanie zawirusowanego pliku. Tego rodzaju reklamy wystartują początkowo jako program pilotażowy dla wybranych członków serwisu, natomiast gdy opcja spotka się z zainteresowaniem, zapewne zostanie wdrożona dla wszystkich. Meta widzi możliwość wypróbowania tego, dzięki nowym regulacjom w UE o nazwie Digital Markets Act (DMA), które wejdą w życie wiosną przyszłego roku.

Facebook umożliwi użytkownikom pobieranie aplikacji z banerów reklamowych.

Facebook umożliwi pobierane aplikacji

Przepisy wymagają od Google Play i App Store otworzenia się na alternatywne źródła pobierania aplikacji. Android technicznie umożliwia już ściąganie programów z zewnętrznych źródeł, aczkolwiek Google próbuje przekonać ludzi do skorzystania ze swojego sklepu np. proponując płatności w apkach pobranych z platformy, ponadto wyświetla ostrzeżenia, gdy ktoś próbuje dostać aplikację na Androida z innego źródła. Meta na razie przetestuje rozwiązanie wyłącznie na Androidzie, a dopiero potem rozważy udostępnienie go posiadaczom iOS. Kiedy ruszą testy, tego nie wiemy.

Opłaty i dostępność usługi

Facebook początkowo nie pobierze opłat od programistów za udostępnianie aplikacji na popularnej platformie społecznościowej, chociaż nie można wykluczyć, że Zuckerberg nie zmieni zdania i w przyszłości nie wprowadzi prowizji jak App Store oraz Google Play. Zauważono, iż całość zwiększy konkurencję w tej przestrzeni.

„Zawsze byliśmy zainteresowani pomaganiem programistom w dystrybucji ich aplikacji, a nowe opcje zwiększyłyby konkurencję w tej przestrzeni. Deweloperzy zasługują na więcej sposobów na łatwe udostępnianie swoich programów użytkownikom” – napisał rzecznik Meta w oświadczeniu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aplikacje pobierzemy także z Facebooka. Meta testuje nową usługę

 0