App Store. W sklepie Apple znaleziono 17 złośliwych aplikacji

App Store. W sklepie Apple znaleziono 17 złośliwych aplikacji

Dotychczas to Google Play było uznawane za nieszczególnie bezpieczną platformę, co potwierdzały wiadomości o wykryciu na tej platformie różnego rodzaju złośliwych aplikacji. Okazuje się jednak, że wpadki mogą przydarzyć się każdemu sklepowi z aplikacjami zaś najnowszym tego przykładem jest App Store, które raczej kojarzy się pozytywnie głównie ze względu na zaawansowany proces weryfikacji poszczególnych programów. Niestety potwierdzono, że do platformy Apple przedostało się 17 aplikacji zawierających złośliwy kod, które oczywiście zostały finalnie skasowane przez amerykańskiego producenta. Warto podkreślić, że pochodziły one od tego samego autora, lecz obejmowały różne kategorie od wyszukiwarki restauracji, radia internetowego, kompresor wideo po kalkulator BMI. Aplikacje wykryła firma Wandera zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa na urządzeniach mobilnych.

W App Store zostało wykrytych 17 złośliwych aplikacji, które oznaczono jako bezpieczne.

Według dostępnych informacji programy nie były zbyt niebezpieczne, ponieważ uruchamiały strony internetowe oraz klikały w różnego rodzaju reklamy. W praktyce osoby korzystające z limitowanego transferu sieci mogły stracić cenne pakiety i ewentualnie dostęp do internetu. Jak wiemy celem działania tego rodzaju złośliwych aplikacji jest generowanie przychodów dla ich twórców poprzez zwiększenie ruchu na danym portalu. O dziwo obawy może budzić fakt, iż pierwotnie rzeczone programy nie wykryło samo Apple, a prywatne przedsiębiorstwo. Dodatkowo platforma oznaczyła je jako bezpieczne. Eksperci z Wandery przyznali przy okazji, że 17 programów zdołało zaliczyć pozytywną ocenę systemu weryfikacji App Store bowiem złośliwy kod nie został umieszczony bezpośrednio w aplikacjach.

Program dopiero po pewnym czasie od momentu instalacji na urządzeniu komunikował się z serwerem, aby pobrać pakiet złośliwych instrukcji. Pełną listę aplikacji znajdziecie pod tym adresem. Miejmy jednak nadzieję, że przytoczona wpadka nie sprawi, iż App Store zaleje fala złośliwych produktów. Samo Apple zapewnia o ulepszaniu dostępnego procesu weryfikacji, które w przyszłości powinno również skutecznie wykryć tego rodzaju metodę stosowaną przez oszustów. Co ciekawe ten sam serwer miał także obsługiwać aplikacje dedykowane Androidowi.

Pokaż / Dodaj komentarze do: App Store. W sklepie Apple znaleziono 17 złośliwych aplikacji

 0