App Store zarobił w 2020 roku 64 mld dolarów

App Store zarobił w 2020 roku 64 mld dolarów

App Store może zaliczyć 2020 rok do udanych, ponieważ jak wskazuje raport CNBC należąca do Apple platforma z aplikacjami zarobiła w minionych 12 miesiącach ponad 64 miliardy dolarów, co stanowi 28-procentowy wzrost rok do roku. Jest to jednocześnie większy skok niż ten obserwowany w latach 2018-2019, kiedy App Store wygenerował odpowiednio 48,5 miliarda dolarów oraz 50 miliardów dolarów. Z pewnością w osiągnięciu tego rezultatu gigantowi z Cupertino pomógł okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, podczas którego użytkownicy sklepu wydali 1,8 miliarda dolarów, z czego siłę napędową w tym czasie stanowiły gry mobilne. Ponadto ogromną popularnością w 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19 na App Store cieszyły się komunikatory czy programy do wideokonferencji.

App Store może zaliczyć 2020 rok do udanych, ponieważ jak wskazuje raport CNBC należąca do Apple platforma z aplikacjami zarobiła w minionych 12 miesiącach ponad 64 miliardy dolarów, co stanowi 28-procentowy wzrost rok do roku.

App Store zarobił w 2020 roku 64 mld dolarów

Warto wspomnieć, że zgodnie ze statystykami Sensor Tower w trzecim kwartale 2020 roku App Store i Google Play wygenerowały 33,5 mld dolarów, zaś liderem pod względem ogólnych przychodów liderem pozostawał App Store wyprzedzający konkurencyjnego Google Play Store, który za to był królem, jeśli chodzi o liczbę pobranych programów dostępnych na platformie. Co ciekawe działalność App Store nie podoba się pewnej grupie osób krytykującej m.in. 30-procentową prowizję pobieraną przez platformę od sprzedaży produktów, choć od tej reguły istnieją wyjątki. Jak wiadomo amerykańska korporacja uruchomiła specjalny program, w ramach którego programistom generującym mniej niż 1 mld dolarów rocznie jest potrącane 15 procent ze sprzedaży oprogramowania. Oczywiście akcja nie obejmuje gigantów branży.

Apple zresztą nie ukrywa, że celem App Store Small Business Program jest chęć pomocy podmiotom niemogącym liczyć na ogromny przychód. Apple był niejednokrotnie oskarżany o praktyki monopolistyczne, natomiast pozew w tej sprawie złożył Jay Freeman, autor Cyndii zarzucający producentowi iPhone'ów monopolizację dystrybucji aplikacji na iOS. Uważa on, że deweloperzy i zwykli użytkownicy powinny mieć w tym zakresie wolność wyboru innych źródeł, który istnieje w przypadku Google Play. Cyndia ponad dwa lata temu zablokowała opcję dokonywania transakcji przechodząc na darmową ofertę.

Pokaż / Dodaj komentarze do: App Store zarobił w 2020 roku 64 mld dolarów

 0