Apple bije kolejny rekord. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów!

Apple bije kolejny rekord. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów!

Apple niemal od zawsze wzbudza ogromne emocje i zdaje się posiadać tyle samo zagorzałych fanów, co przeciwników. Nie da się jednak odmówić mu sukcesu, ponieważ jest to najwyżej notowana technologiczna firma w rankingu Forbesa (obecnie zajmuje 8. miejsce), a gigant z Cupertino regularnie bije kolejne rekordy sprzedaży (choćby za sprawą iPhone’ów) czy wprowadza nowe trendy na rynku, jak np. notch, który wcale nie pojawił się jako pierwszy w iPhonie X (wyprzedził go Essential Phone), ale inni producenci zaczęli kopiować ten pomysł dopiero za Apple. Teraz koncern może wpisać sobie do portfolio koleiny, ogromny sukces, ponieważ właśnie stał się pierwszą amerykańską spółką giełdową, która uzyskała wartość 1 biliona dolarów.

Apple jest pierwszą amerykańską firmą, której wartość przekroczyła 1 bln dolarów. 

Apple bije kolejny rekord. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów!

Po tym jak przedsiębiorstwo ogłosiło swoje kolejne świetnie wyniki finansowe za ostatni kwartał, gdzie udało się uzyskać przychód w wysokości 53,3 mld USD (17% wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku), co przebiło nie tylko wewnętrzne prognozy Apple, ale i niezależnych analityków rynkowych, firma zapowiedziała, że spodziewa się bardzo mocnego kolejnego kwartału, przez co ceny jej akcji poszybowały do góry. Bardzo szybko osiągnięto pułap 205 USD za akcję i tylko kwestią czasu wydawało się uzyskanie poziomu pozwalającego na przekroczenie wartości 1 biliona dolarów, czyli 207,05 USD. Ostatnio Apple skończyło dzień z wyceną akcji na poziomie 207,39 USD, czyli ponad 0,34 nad wymaganą kwotę.

Tym samym twórcy iPhone’a stali się pierwszą amerykańską firmą, której wartość wyceniana jest na 1 bilion dolarów i choć być może nie potrwa to zbyt długo, to akurat to przedsiębiorstwo bardzo dobrze zna się na marketingu i będzie dobrze wiedziało jak wykorzystać to osiągnięcie do promocji. Warto jednak przy tym odnotować, że pierwszą spółką na świecie, która uzyskała taką wartość, było PetroChina - ceny jej akcji przez moment w 2007 roku pozwoliły przekroczyć 1 bln USD. Co dalej czeka Apple? Założona w 1976 roku firma miała lepsze i gorsze okresy w swojej historii, ale ostatnia dekada to nieustanne pasmo sukcesów i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach nic w tym temacie się nie zmieni. Jak zaś wypada konkurencja? Wygląda na to, że nabliżej Apple jest Amazon (jego wartość to aktualnie 885 miliardów dolarów), a następni w kolejce są Alphabet (850 miliardów dolarów) i Microsoft (827 miliardów dolarów).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple bije kolejny rekord. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów!

 0